Adanalı Yönetmen Mustafa Yürekli Vali Elban’ı Ziyaret Etti.

Adanalı Yönetmen Mustafa Yürekli Vali Elban’ı Ziyaret Etti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği “Kanatlarını Arayanlar” Belgeseli Yapımcı ve Yönetmeni Mustafa Yürekli Adana valisi Süleyman Elban’ı ziyaret etti ve belgesel hakkında bilgi verdi.

mustafa-yurekli-1.jpeg

“Arif Nihat Asya’nın hayatı belgesel oluyor..”

Kanatlarını Arayanlar Belgeseli Yapımcı ve Yönetmeni Mustafa Yürekli:

“Arif Nihat Asya, Bayrak şiirini, Adana Erkek Lisesi öğretmeniyken, 35 yaşında, 1940’ta yazmıştır. Bayrak şiiri, Adanalıların ruhunu, karakterini yansıtır. O dönemde şair, Adana Halkevi'nin yayınladığı sanat edebiyat dergisi “Görüşler’i” yönetmektedir. Dolayısıyla Adana kültürüne iz bırakmış sanatçılardandır.

1904 İstanbul doğumlu olan Arif Nihat Asya, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele’ye tanıklık etti. Şair, Batı fırtınası karşısında çiçekleri içeri almaya çalıştı; milletine ve devletine taraf oldu, medeniyetimizi savundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Kanatlarını Arayanlar Arif Nihat Asya belgeseli, 1930’lu yıllardan 1960’lı yıllara kadar olan süreci anlatıyor.

Muhalif olduğu için edebi başarıları da eğitim alanındaki başarıları da yok sayıldı. Okul müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü ve Bakan Hasan Ali Yücel'in baskılarına maruz kaldı.. Halkın desteğiyle direndi.. 1950 seçimlerinde milletvekili oldu. İktidar sanat ilişkisini doğru kavradı, bir aydın olarak en güzel muhalefeti, olumlu, yapıcı muhalefeti ortaya koydu.

Arif Nihat Asya’nın hayat hikayesi, günümüz aydınlarına da ilham verebilir.

İlgilerinden dolayı Sayın Elban’a teşekkür ediyorum.”dedi.

m-yurekli-1.jpeg

Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında, adanapost haber portalı olarak, “Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri” başlığıyla sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyeceklerini bildirdi.

Görsel alanda bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın hayatını anlatan ve Kültür Bakanlığımız tarafından desteklenen “Kanatlarını Arayanlar” belgeseli hazırladıklarını ve “Beş Ocak Adana’nın Kurtuluşu” için de bir belgesel projeleri olduğunu söyledi.

Bu konuda, Adana’nın tarihi sergisi, fotoğraf, kompozisyon, resim, şiir yarışması, müzik dinletisi düzenleyeceklerini bununla ilgili çalışmalara başladıklarını belirtti..

Belgeseli Yapımcı ve Yönetmeni Mustafa Yürekli'ye, Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, “Kanatlarını Arayanlar” Belgeseli Yönetmen Yardımcısı ve Koordinatörü Muhammet Vefa Yürekli, “Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri”nin kurumsal iletişim sorumlusu Batuhan Bozdoğan eşlik etti.

adananinkurtulusunun100yiletkinlikleri.com

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.