Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi"

Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi"
- Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi" kitabı yayınlandı.

milli-mucadele-seckisi-002.jpg

Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, iki yıldır yaptığı çalışmayı ‘Milli Mücadele Seçkisi’ adıyla kitap haline getirdi.

PDF Kitap Link : Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi"

Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi" adlı kitapta, şiir, yazı, fotoğraf, belgeler ile yarışmacıların şiir ve kompozisyon dalında ödül alan eserlerinin yanı sıra ilk kez yayınlanan bilgi ve belgelere yer verildi.

Millî Mücadele Seçkisi’ nin iç kapağında Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafıyla birlikte,

“Ağalar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözüne yer veriliyor.

Milli Mücadele Seçkisi’ nin arka kapağında,

“Millî bayramlar; utancın şana, esaretin istiklâle, delikanlılarımızın kahramana dönüştüğü günlerin yıldönümleridir.

Millî bayramlar Türk milletinin hafızasıdır. Yaşanan acıların tazelendiği, yiğitliğin baş tacı edildiği, zaferin gururunun yaşandığı bu özel günler, nesilden nesile aktarılması gereken ibret vesikalarıdır.

5 Ocaklar Adana için özel günlerdir. 5 Ocak 1922; her türlü imkândan yoksun olmasına rağmen sinesindeki iman ve hürriyet sevdasından güç alan Adanalıların namus ve bayrak uğruna şaha kalktığı gündür. Hürriyet ve bayrak sevdalısı Çukurova’nın gözü pek insanları, 100 yıl sonra da 100 yıl önceki ruhu, azim ve kararlılığı taşımaktadır.

Bu yılın Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı olması, bu özel güne daha bir heyecan ve güzellik kazandırmıştır. 2022’nin 5 Ocak kutlamaları için Adanapost Haber Portalı, ana teması bayrak olan ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ sloganı ile etkinlikler organize etti ve bir seçki hazırladı. Adana’nın kurtuluşuna ait önemli bilgi ve belgelerin bulunduğu bu kitapta kurtuluş yıllarına ait ilk kez yayınlanacak fotoğraflar, şiir, yazı, belgeler; şiir ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda ödül alan eserler yer almaktadır.

Adana’nın kurtuluşuna dair kapsamlı bilgi ve belgelerin bulunduğu bu seçki, gelecek yıllarda güzel Adana’mızın kurtuluş kutlamalarına kaynaklık edecek niteliktedir.” sözüne yer veriliyor.

milli-mucadele-seckisi-003.jpg

"Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi" PDF link:

PDF Kitap Link : Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi"

adanapost.com

adananinkurtulusunun100yiletkinlikleri.com

adananinkurtulusunun100yili.com

5ocakbelgeseli.com

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.