Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

"Milli Mücadele Seçkisi" kitabı çıktı

"Milli Mücadele Seçkisi" kitabı çıktı

"Milli Mücadele Seçkisi" kitabı çıktı

Ova Yayınları ve adanapost genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli, yaptığı açıklamasında, "Milli Mücadele Seçkisi" kitabı çıktı, dedi.

- Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi" kitabı yayınlandı.

Adanapost Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yürekli, iki yıldır yaptığı çalışmayı ‘Milli Mücadele Seçkisi’ adıyla kitap haline getirdi.

PDF Kitap Link : Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi"

Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı anısına hazırlanan “Milli Mücadele Seçkisi" adlı kitapta, şiir, yazı, fotoğraf, belgeler ile yarışmacıların şiir ve kompozisyon dalında ödül alan eserlerinin yanı sıra ilk kez yayınlanan bilgi ve belgelere yer verildi.

mehmet-yurekli.jpg

Mehmet Yürekli, “Bu seçki bir özgürlük hikayesi, bir hürriyet mücadelesinin bugüne yansıması. Bu seçki 5 Ocak anısına Adanalılara güzel bir bayram armağanı. 5 Ocak, Adana için özel bir gündür. 5 Ocak 1922 her türlü imkandan yoksun olmasına rağmen sinesindeki iman ve hürriyet sevdasından güç alan Adanalıların namus ve bayrak uğruna şaha kalktığı gündür. Hürriyet ve bayrak sevdalısı Çukurova’nın gözü pek insanları, 100 yıl sonra da 100 yıl önceki ruhu, azim ve kararlılığı taşımaktadır” dedi.

milli-mucadele-seckisi-1.jpg

Araştırmacı Yazar Songül Kundakçı Cansız, kitap hakkında:

“Adana’nın Millî Mücadele tarihindeki önemini vurgulamıştır.”

“Seçki, bizleri bir zamanların Fransız işgalindeki Adana’sına götürürken bir yandan da Adana’nın esaretten istiklâle kavuşma sürecini gözler önüne seriyor.

Bu seçki bir özgürlük hikâyesi, bir hürriyet mücadelesinin bugüne yansıması…

Bu seçki 5 Ocak anısına Adanalılara güzel bir bayram armağanı…

Bu seçki emek, sabır ve samimiyetle çalışmanın ürünü…

Bu seçki, Adana’nın sadece kebap ve şalgamdan; pamuk ve portakaldan ibaret olmadığını gösteren bir çalışma olması sebebiyle önemlidir” dedi.

Millî Mücadele Seçkisi’ nin iç kapağında Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafıyla birlikte,

“Ağalar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözüne yer veriliyor.

Milli Mücadele Seçkisi’ nin arka kapağında,

“Millî bayramlar; utancın şana, esaretin istiklâle, delikanlılarımızın kahramana dönüştüğü günlerin yıldönümleridir.

Millî bayramlar Türk milletinin hafızasıdır. Yaşanan acıların tazelendiği, yiğitliğin baş tacı edildiği, zaferin gururunun yaşandığı bu özel günler, nesilden nesile aktarılması gereken ibret vesikalarıdır.

5 Ocaklar Adana için özel günlerdir. 5 Ocak 1922; her türlü imkândan yoksun olmasına rağmen sinesindeki iman ve hürriyet sevdasından güç alan Adanalıların namus ve bayrak uğruna şaha kalktığı gündür. Hürriyet ve bayrak sevdalısı Çukurova’nın gözü pek insanları, 100 yıl sonra da 100 yıl önceki ruhu, azim ve kararlılığı taşımaktadır.

Bu yılın Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı olması, bu özel güne daha bir heyecan ve güzellik kazandırmıştır. 2022’nin 5 Ocak kutlamaları için Adanapost Haber Portalı, ana teması bayrak olan ‘5 Ocak; Adanalıyık! Bayrağa Sevdalıyık..’ sloganı ile etkinlikler organize etti ve bir seçki hazırladı. Adana’nın kurtuluşuna ait önemli bilgi ve belgelerin bulunduğu bu kitapta kurtuluş yıllarına ait ilk kez yayınlanacak fotoğraflar, şiir, yazı, belgeler; şiir ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda ödül alan eserler yer almaktadır.

Adana’nın kurtuluşuna dair kapsamlı bilgi ve belgelerin bulunduğu bu seçki, gelecek yıllarda güzel Adana’mızın kurtuluş kutlamalarına kaynaklık edecek niteliktedir.” sözüne yer veriliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Yürekli Arşivi