Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Adana’nın sinema tutkusu

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından

14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenen

27. Uluslararası Adana Altın Koza

Film Festivali'nin ödül töreni

İstanbul Beşiktaş  Süleyman Seba

Kültür Merkezi'nde yapıldı.

 

2020 Adana Altın Koza Film Festivali'nde

Sanatsever Adana sinema tutkusundan

İstanbul – Beşiktaş’a taşındı..

Oyuncu Volkan Severcan'ın sunduğu

27. Uluslararası Adana Altın Koza

Film Festivali'nin ödül törenine

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, 

Yarışma filmlerinin kadroları,

Jüri üyeleri ile konuklar katıldı.

Film gösterimlerinde olduğu gibi

Ödül töreni de salgın koşullarına

Uygun şekilde gerçekleştirildi.

 

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj

Film Yarışması’nda 

Anıl Gelberi’den Plaza

Barış Hancıoğulları’dan Yeniden Leyla

Ercan Kesal’dan Nasipse Adayız,

Fatih Özcan’dan Mavzer

Faysal Soysal’dan Ceviz Ağacı

Gökçin Dokumacı’dan Kuyudaki Taş

Hacı Orman’dan Körleşme

Leyla Yılmaz’dan Bilmemek,

Onur Ünlü’den Topal Şükran’ın Maceraları ve 

Umut Evirgen’den Ben Bir Denizim olmak üzere

Toplam 10 film yer aldı.

 

4 kategoride 22 filmin yarıştığı

Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması'nda

Ödül alanlara ödülleri verildi.

 

FESTİVAL KAPSAMINDA

 

SİNEMA DÜNYASINDAN

PEK ÇOK ÖNEMLİ İSMİN KATILDIĞI TÖRENDE

ERCAN KESAL’IN YAZIP YÖNETTİĞİ

AYNI ZAMANDA BAŞ ROLUNDE OYNADIĞI

“NASİPSE ADAYIZ”, EN İYİ FİLM DALINDA

ALTIN KOZA’NIN SAHİBİ OLDU.

 

YÖNETMEN LEYLA YILMAZ,

'BİLMEMEK' ADLI FİLMİYLE

EN İYİ YÖNETMEN VE

YILMAZ GÜNEY ÖZEL ÖDÜLÜ'NÜN

SAHİBİ OLDU.

 

SENAN KARA 'BİLMEMEK'TEKİ ROLÜYLE

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI.

 

ONUR BERK ASLANOĞLU 'PLAZA' VE

SERDAR ORÇİN 'CEVİZ AĞACI'

FİLMLERİNDEKİ ROLLERİYLE

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNÜ PAYLAŞTI.

 

‘YAŞAM BOYU ONUR’ ÖDÜLLERİ

USTA OYUNCULAR

NUR SÜRER VE

RUTKAY AZİZ'E;

TAKDİM EDİLDİ.

 

ORHAN KEMAL EMEK ÖDÜLÜ İSE

YÖNETMEN ORHAN OĞUZ'A

TAKDİM EDİLDİ.

 

Ferhat Göçer'in şarkılarıyla renklendirdiği ve

Gönüllü olarak katıldığı gecede söz alan

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,

Festivali bu yıl pandemi koşullarında da olsa

Yapmak istediklerini kaydetti.

Karalar’ın konuşması şöyleydi:

“Sanat; barış, kardeşlik ve

insan sevgisidir.

Sanata karşı çıkanların aksine,

Sanatı destekleyeceğiz ve

Sanatsal etkinliklerimize

Devam edeceğiz.

 

Festival boyunca

Çok önemli etkinliklere imza attık.

Eşi benzeri şimdiye kadar görülmeyen

‘Gondolda Film Keyfi” etkinliğimiz ile,

Seyhan Nehri üzerinde

İnsanlarımız açık havada,

Gondol üzerinde

Film seyretme keyfi yaşadı.”  

 

Adana deyince

Akla sinemanın geldiğini

Vurgulayan Karalar,

Geçmişte yüzlerce

Yazlık sinemanın bulunduğu

Adana'da tutan bir filmin,

Bütün Türkiye'de

Kalabalık izleyici kitlesiyle

Buluştuğunu hatırlattı.

 

Karalar konuşmasının ardından

Töreni şarkılarıyla renklendiren

Ferhat Göçer'e ve

Ödül törenine ev sahipliği yapan

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’a

Plaket verdi.

 

27. Uluslararası Adana Altın Koza

Film Festivali Ödülleri şöyle dağıtıldı:

 

27. ULUSLARARASI ADANA ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Nasipse Adayız – Ercan Kesal

En İyi Yönetmen: Bilmemek – Leyla Yılmaz

En İyi Senaryo: Nasipse Adayız – Ercan Kesal

En İyi Erkek Oyuncu: Onur Berk Arslanoğlu – Plaza ve Serdar Orçin – Ceviz Ağacı

En İyi Kadın Oyuncu: Senan Kara – Bilmemek

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ozan Çelik – Mavzer

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Seda Türkmen – Mavzer ve Selin Yenici – Nasipse Adayız

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Emir Özden – Bilmemek ve Ahmet Melih Yılmaz – Yeniden Leyla

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Sitare Akbaş – Ben Bir Denizim ve Deniz Altan – Plaza

 

SİYAD “Cüneyt Cebenoyan” En İyi Film Ödülü: Bilmemek – Leyla Yılmaz

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Ercan Kesal – Nasipse Adayız

Yılmaz Güney Özel Ödülü: Bilmemek – Leyla Yılmaz

En İyi Müzik Ödülü: Payam Azadi – Ceviz Ağacı

En İyi Kurgu: Ali Aga – Nasipse Adayız

En İyi Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç – Mavzer

 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

En İyi Belgesel Film: Seval – Ahmet Keçili (Çukurova Üniversitesi)

En İyi Deneysel Film: 61 Sokak No 4 – Çağıl Saydam (İzmir Ekonomi Üniversitesi)

En İyi Kurmaca Film: Vaveyla – Birhat Temel (Çukurova Üniversitesi)

En İyi Canlandırma Film Ödülü: Circle – Melisa Hoş (Dokuz Eylül Üniversitesi)

 

 

Mehmet Yürekli

Adana, 27 Eylül 2020

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.