AGİAD, iş dünyasını buluşturdu

AGİAD, iş dünyasını buluşturdu

AGİAD önderliğinde, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve 'alibaba.com' sitesi işbirliğiyle 'Yeni Dünya Düzeninde Dış Ticaret' konulu seminer, ekonomik tabloya ışık tuttu

AGİAD, iş dünyasını buluşturdu

 

İş dünyası ‘ihracat’a ağırlık verecek

 

"2023 hedefi ihracatın artmasıyla mümkün olur"

 

ADANA  - Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Gülümsün Adalı, 2002 yılında 461 milyon dolar olan Adana ihracatının 2014 yılı sonu itibariyle 1.9 milyar dolar olduğunu, 2002'de 619 milyon dolar olan ithalatın ise 2014 sonu itibariyle 2.4 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

AGİAD önderliğinde, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve 'alibaba.com' sitesi işbirliğiyle 'Yeni Dünya Düzeninde Dış Ticaret' konulu seminer Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) gerçekleşti. ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, üst düzey CEO’lar ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı toplantıda ihracatın artırılması için neler yapılabileceğine yönelik yol haritaları tartışıldı.

 

ADANA ÇOK AVANTAJLI BİR BÖLGE

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan AGİAD Başkanı Gülümsün Adalı, Adana’nın ihracat yönünden avantajlı bir bölge olduğunu vurguladı. Türkiye’nin 160 milyar dolar, Adana’nın ise 1.5 - 2 milyar dolar seviyesinde bulunan ihracatını nasıl arttırılabileceğinin yollarını aradıklarını söyleyen Adalı, Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması, 2023 için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefi, büyüyen bir ekonomi ve kalkınan bir ülke yolunda atılacak adımların çok yaşamsal önem taşıdığını ifade etti.

RAKAMLAR YOL GÖSTERİR

2002 yılında 461 milyon dolar olan Adana'nın ihracatının 2014 yılı sonu itibariyle 1.9 milyar dolar, 2002'de 619 milyon dolar olan ithalatın ise, 2014 sonu itibariyle 2.4 milyar dolara yükseldiğini anımsatan Adalı, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Adana'da mayıs ayında yüzde 8.2 oranında artarak 138 milyon 678 bin dolar olan ihracat, haziran ayında 141 milyon 88 bin dolara yükseldi. Mayısta yüzde 1.3 oranında azalarak 161 milyon 773 dolara düşen ithalat ise haziranda yüzde 7.5 oranında gerilediö diye konuştu.

KARAMSAR DEĞİLİZ

Geçen yıl haziran ayında yüzde 74.3 olarak kaydedilen kent ihracatının ithalatı karşılama oranının bu dönem, yüzde 81.3'e çıktığını  Adana'da en fazla tekstil, plastik, gıda, kimya, bitkisel ve hayvansal ürünler ile ağaç ve ahşap eşya ürün gruplarından ihracat yapıldığını kaydeden Adalı, şu gerçeklere işaret etti:

“15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından sürdürülen FETÖ ile mücadeleyi, güvenlik güçlerimizin terör örgütü PKK'ya karşı amansız mücadelesini çok önemsiyoruz ve destekliyoruz. Hemen yanı başımızdaki ülkelerde süren iç savaş ve karmaşanın ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Bunların ekonomiyi de ilgilendiren boyutlarını yadsımıyoruz. Ancak asla umutsuz ve karamsar değiliz.  Biliyoruz ki, gelecek günler aydınlıktır.

NE YAPMALIYIZ?

Herkesin ihracatla ilgili söylediği en önemli konu, katma değeri yüksek ürünlere yönelinmesi. Bu bir gerçek. Yükte hafif, ederi yüksek ürünler, yüksek teknolojili ürünlerle yaratılan fark, ekonominin dinamosu olacak. İhracatın arttırılması için üretimle ilgili net adımlar atılmalı.  Adana son süreçte petrol boru hatları, enerji ve lojistik yatırımlarıyla öne çıkıyor. Bu çerçevede kentin sanayide üretim kapasitesini artırması, katma değerli, yüksek teknolojili ürünlere yönelmesi ve pazar çeşitlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesini önemsiyoruz. Adana'nın konum avantajıyla Ortadoğu, Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerine ağırlık verip, Rusya, Avrupa ve Balkan ülkelerine yönelik ihracatın yollarını tartışmalıyız."

İNOVASYON VURGUSU

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç ise, "Daralan pazarlar ve artan rekabete karşılık, ülke olarak daha farklı, daha inovatif yaklaşımlar ve ürünler geliştirmeliyiz. Bu anlamda kilogram başına ihracat değerini daha yukarılara taşımalı, yüksek katma değerli ürünlere odaklanacak çalışmalar yapmalıyız. Bunun için de Ar-Ge ve inovasyona önem vermeli, yenilikçi yatırımlar gerçekleştirmeliyiz. Bunları da inovatif şekilde çağın gereklerine uygun olarak pazarlayabilmeliyiz" dedi.

1 MİLYON ÜYE

'Alibaba.com' Sitesi Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat da Alibaba Grubu’nun 1 milyonun üzerinde üyeye sahip olduğunu kaydetti. Önemli bir sanayi altyapısına sahip grubun bilgi ve datayla ticareti kontrol ettiğine işaret eden Erpolat, ülkeler arası ihracat ve ithalat sağladıklarını ifade etti. Erpolat, dünyanın her yerinde kullanılan alibaba grubunun 34 binden fazla tam zamanlı çalışanı ile hizmet verdiğini söyledi.

 

KİMLER KONUŞTU?

'Yeni Dünya Düzeninde Dış Ticaret' konulu seminerde önemli isimler ihracatla ilgili önerilerini sundu. Seminerde AGİAD Başkanı Gülümsün Adalı ve ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, açılış konuşmasıyla konuklara seslenecek. 'Alibaba.com' Sitesi Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat'ın 'Yerel ve Global Fırsatlar' konulu semineriyle başlayan etkinlikte, Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman 'Vestelin Marka Yolculuğu', E-Glober Genel Müdürü Orkan Aytulun 'Dış Ticarette Yeni Dünya Trendleri' ve PTT Posta ve Kargo Hizmetleri Daire Başkan Yardımcısı Sabahattin Vural 'Lojistiğin Ticaretteki Önemi' konulu sunum yaptı. Funda Baydar ve Özlem Coşkun 'Türk Eximbank'ın İhracattaki Rolü', KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak 'İhracatta Devletin Rolü' konu başlıklı seminer verdi. Özdemir Gümrük firmasından Şaban Kaan Özdemir de 'Dış Ticarete İlişkin Süreçler ve Fırsatlar' konulu sunumuyla etkinlikte yer aldı.

 

Kaynak:adanapost

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler