Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Arapların, Kürtlerin ve Türklerin lideri Erdoğan


 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 30 Eylül'de yapılan 4. Olağan Kongre'sinde, Alparslan'ın gömleğini giyerek 2071'i hedef gösterdi.

1071 Anadolu topraklarına gelip yerleştiğimiz tarihin başlangıcı. Dolayısıyla 2071, geçen bin yılı acı tatlı bütün hatıralarıyla kapsadığı için önemli bir vizyon.

2071 vizyonu, Türkiye'nin bölgenin lideri haline gelip İslam birliğini sağlaması..

Türkiye'de ilk defa bir parti kongresinin Arap dünyasının bir numaralı ismi Mursî'nin, Filistin'in itibarlı lideri Meşal'in ve Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin tek patronu Barzanî'nin mesaj verdiği bir platforma dönüştü. Bu manzara, bu bin yıllık tarih içinde anlam ve derinlik kazanıyor.

Alpaslan Diyojen'i, Abbasi Halifesi'nin gönderdiği Arap Müslümanlardan ve bölgedeki Kürt Müslümanlardan aldığı destekle dize getirdi. Anadolu'nun kapıları Müslümanlara açılırken Araplar, Kürtler ve Türkler omuz omuzaydı.

Sultan Yavuz Sultan Selim, 1514'ten 1517'ye kadar geçen üç yıllık süreçte, İstanbul'u Hilafet merkezi haline getirirken de, İslam kardeşi olan Araplar, Kürtler ve Türkler saf tutmuşlardı.. Avrupa karşısında oluşan İslam ittihadı sadece Osmanlı'nın değil, Ortadoğu'nun da kaderini belirledi.

Sultan Yavuz, Çaldıran'da bir Türkmen beyi olan Şah İsmail'i Araplar, Kürtler ve Türklerden meydana gelen ordusuyla yendi, tıpkı Alpaslan gibi. Osmanlı'nın Suriye'yle, Mısır'la ve Filistin'le kader birliği, Anadolu, Suriye ve Irak'taki Kürtlerin açtığı kapıdan girilerek başladı. Böylece Osmanlı Devleti'nin toprakları tam dört kat büyüdü. Araplar, Kürtler ve Türkler İslam milletinin omurgasını oluştururlar.

Hilafetin Türkiye'ye gelişinin 500. yıldönümü olan 2017, Türklerin, Arapların ve Kürtlerin yeni kader birliğini gerçekleştirmeli; Irak, Arabistan, Suriye, Mısır ve Filistin iç içe geçen tarihi için bir daha kardeşçe omuz omuza saf tutmalı. Bu sefer demokrasi içinde, yani halkların rızasına dayanarak aynı uyumun yakalanması lazım. Her şeyden önce, Araplar ve Kürtler öncelikle millet iradesini devlete hakim kılmalı..

İslam ülkeleri, iktidarın sandıktan çıktığı veya değiştiği bir demokratik sürece giriyor. Türkiye, sıçrayışı gerçekleştirdikten sonra, merdivene tekme vurmamalı; yükselişin, kalkınmanın, devleti millet iradesini esas alarak yeniden yapılandırmanın yolunu yordamını İslam dünyasına da göstermeli..

Türkiye, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirirken, milletiyle bütünleşmiş Arap, Kürt, Pakistan, Afganistan, Malezya gibi Fas'tan Filipinlere kadar tüm İslam devletlerinin de rızasını ve desteğini alınması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır'da İhvanu'l Müslimin'in kongresine katıldığını ve konuşma yaptığını düşünün bir. Elbette Sudi Arabistan'daki, Körfez ülkelerindeki, Irak'taki, Suriye'deki, Filistin'deki, tüm İslam ülkelerindeki iktidar partilerin kongrelerine de katıldığını düşünün.. Bu manzara, birkaç yıl içinde gerçekleşebilir.

Alparsalan'ın gömleğini giymenin anlamı, bir yönüyle İslam coğrafyasının demokratikleşmesine öncülük etmek ve her ülkede millet iradesini devlete hakim kılmaksa, bir yönüyle de Batı karşısında İslam ülkelerinin birliğini sağlamaktır.

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.