İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Ateşkes Önemli

Ateşkes Önemli

Ateşkes Önemli


Ateşkesin, Erdoğan-Putin arasında, beş saat gibi uzun bir zaman diliminde, etraflıca müzakere edildikten sonra, bazı önemli kararlara varılması, bu kararların deklere edilmesi sevindirici bir sonuçtur. Tabi iki bu anlaşma Rusya'yı bağlar. Rusya Suriye'yi ne kadar temsil eder meçhuldür. İnşallah Suriye de, bu sonuç olumlu karşılanmıştır. Ne olursa olsun Türkiye’nin niyetinin Suriye'yi bölmek değil, sınırlarını güvence altına almak olduğu bütün Dünya tarafından bir kez daha görülmüştür. Bu tezin inandırıcılığı artmıştır.

Bu tezin ardından yapılacak acil teşebbüs Halep'i merkez ve ilçeleri ile Türkiye’deki sığınmacıların dönüş başlangıcı için güvenli bölge ilan etmektir. Türkiye’deki sığınmacıların, Halep başta olmak üzere, Kamışlı, Haseke ve başka sınır bölgelerine geri dönüşünü başlatmaktır.
Bunun için bu bölgelerin güvenli bölge olduğu Suriye tarafından deklere edilmesi gerekir. Dünya Suriye’yi buna zorlayabilir. Belki BM geri dönüşe ekonomik destek verebilir.

Bazılarının yaptığı gibi Erdoğan'ın adının Barıştan öne alınmaması gerekir. Erdoğan devlettir. Devlet yapar demeniz gerekir. Devletin başarısından, eksiğinden, hatasından
başkanı hisseyab olur, zaten. Tersi de doğrudur. Erdoğan'ın etkisini azaltmak için Barışı küçümsemek... Bu da yanlıştır. Türkiye bu her iki ilkellikten kurtarılmalıdır. Ne yapılsa bu iki çamur alana balçık takviyesi yapılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi