İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Ayasofya Heyecanı

Bir arkadaşım Ayasofya Camisinin tekrar ibadete açılması ile ilgili görüşümü öğrenmek istemiş. ısrarla bu notla ifade etti. Halbuki daha önce görüşümü açıklamıştım ve demiştim ki "AYASOFYA'NIN YENİDEN CAMİ OLMASINI KUTLARIM

Birinci Dünya Harbinin sloganı " Ayasofya Yeniden Kilise Olacaktır" idi. Hristiyan ve sömürgeci Batı bu slogan ile cepheye yönlendirilmişlerdi. Bugün Bu slogan bir daha sahnelenmemek üzere tarihin çöplüğüne atılmıştır.

Yunanistan'da sadece Selanikte bir kısmı büyük üçyüz cami yüz senede yıkılmış veya kiliseye çevrilmiştir. Osmanlı Avrupasında belki yüzbin cami yıkılmıştır veya kiliseye çevrilmiştir. Nazlı Budin (Budapeşte) Konya kadar müslümandı. ,Camilerden eser kalmadı.

Adli bir karar verildi. Herkes biliyor ki siyasi kararlılık olmasaydı adli karar verilemezdi."

Geçen kısa zaman içinde konunun bir başka müspet yönünü daha tespit ettim. Gerek içte hangi partiden olursa olsun bütün halkımızda ve gerekse Dünya Müslümanları arasında yeni uyanışlara ve milli ve dini heyecanlara kapı araladı. Dindar Müslümanların cesaretlerinin arttığını müşahade ettim. Bence bu durumun kalıcı etkiye yönlendirilmesi gerekir. Bu konu ne kadar rey getirir gibi siyasi çıkar yapılacak kadar basit görülemez. Açma kararı verenlerin böyle basit bir hesap içinde olacaklarını sanmıyorum. İktidara ve partili partisiz muhalefete tavsiyem, konuyu istismara prim vermemeleridir. Tarihi değiştirecek bir karar veriliyor, toplumdan takdir toplanıyor, Sonra bu şeref bozuk para gibi harcanıyor., Bu doğru ve haklı olamaz.

Ayasofya heyecanı milli ve dini olarak kalmalıdır. Parti veya klik eseri sunularak büyük dava küçültülmemelidir. Büyük heyecan

ağırlığınca korunmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.