Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Ayasofya’daki mozaikler için Sezai Karakoç’un çözümü..

Ayasofya’daki mozaikler için Sezai Karakoç’un çözümü..

Ayasofya'nın içindeki mozaiklerin ne olacağı konusu tartışılıyor. Herkesin merak ettiği soruya Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Başkanı Mustafa Yürekli Sezai Karakoç’un teklifini hatırlattı: ‘Namaz kılındığı sırada mozaiklerin paravan sistemiyle kapatılabilir..’

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Başkanı Mustafa Yürekli, hukuk bakımından Ayasofya’nın ibadete açılması önünde hiçbir engelin olmadığını ve Danıştay’ın 3 Temmuz tarihinde Ayasofya’nın müze yapılmasına dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaliyle ilgili kararından sonra işlemlerin hızlanacağını söylüyor.

Mustafa Yürekli, ‘Danıştay kararının sonucu ne olursa olsun, bir bakanlar kurulu kararı başka bir bakanlar kurulu kararı ile kaldırılabilir. Dolayısıyla Danıştay’ın aleyhte kararı dahi hukuken Ayasofya’nın ibadete açılması bakımından bağlayıcı değil. Fakat Danıştay’ın iptal yönünde kararı, Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda Türkiye’nin elini uluslararası alanda güçlendirecek. Danıştay, konuyu bütün boyutlarıyla ele alacaktır!’ dedi.

Yunanistan başta olmak üzere belli Avrupa ülkelerinin, Ayasofya’nın ibadete açılmasını, uluslararası alanda tartışmaya açacaklarını söyleyen  Mustafa Yürekli,  ‘Bu tartışmalardan sonuç alamayacakları kesin!’ dedi.

Yeniden ibadete açılması gündemde olan Ayasofya'yla ilgili en çok merak edilen konulardan biri, namaz vakitlerinde içerideki mozaiklerin ne olacağı konusunu da değerlendiren Mustafa Yürekli,  Sezai Karakoç’un teklifini hatırlattı: ‘Namaz kılındığı sırada mozaiklerin paravan sistemiyle kapatılabilir..’   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi