Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Ayrılıkçı büyüme değil birlik: İlk adım Türk birliği..

BMGK masasındaki tüm küresel güçler, ABD; ingiltere, Fransa, Rusya ve Çin de eriyecek; Asya'da Çin’in misyonu diğer ülkelere kayacak. Küresel aksta en tepede devam eden kavganın sonunda Türkiye bu işten kazançlı çıkabilir..

Türk dünyası konseyi ile Hind dünyası konseyi oluşabilirse, bir milyarı aşkın nüfusuyla birliğe ve atılıma hazır durumdadır..

2008 krizinden 10 kat daha yıkıcı bir kriz tüm insanlığı bekliyor. 1 milyar insan işini ve ortamını kaybedecek. Pandemi gizlenen gerçekleri bir bir ortaya çıkardı ki, Kral çırılçıplak!!

BMGK masasındaki tüm küresel güçler, ABD; ingiltere, Fransa, Rusya ve Çin de eriyecek; Asya'da Çin’in misyonu diğer ülkelere kayacak. Küresel aksta en tepede devam eden kavganın sonunda Türkiye bu işten kazançlı çıkabilir.. Türkiye’yi bölgesel güç olmaktan küresel güç olmaya sıçrama yaptıracak, doğru eviriltecek bir yüksek siyasetin inşa edilmesi gerek..

Türkiye'nin ihtiyacı olan strateji, ayrılıkçı büyümek değil, birliktir; ümmetin bir asırlık hayali ve bildiği tek doğru politika olan İslam Birliği'dir.. İslam Birliğinin ilk adımı da Türk Birliği'dir.. Asya'nın Türkiye öncülüğünde yükselen güneşi İslam olmalıdır.

Ayrılıkçı büyümek, dünya sisteminden kopmadan, statükoculuk yaparak alt birimi olan ayrılıkçı ulus devleti büyütme çabasıdır.. Statükocuları içerde ve dışarıda yenebilmek için hızlı bir şekilde birlik ekseninde atılımlar yapmak gerekiyor..  Büyük bir coğrafyada iki milyara yakın insan, cemaat hayatıyla ezilip sömürülmektedir, iktidarı Batıcılara kaptırdığından.

Sırat-ı Müstakim bellidir. İş dünyası, sivil-asker bürokrasi, üniversite ve medya İslam alimlerinin öncülüğünde şehir şuralarından bölge konseylerine dalga dalga atılım yapıp İslam İşbirliği Teşkilatı’nı siyasi birlik haline getirmelidir..

Günümüzdeki Bağımsız Türk Devletleri  

1. Azerbaycan Cumhuriyeti

Başkent : Bakü

Dil : Azerice (Azerbaycan Türkçesi)

Cumhurbaşkanı : İlham Aliyev

Yüzölçümü : 86,600 km2

Nüfus : 9.967.724

Para Birimi : Manat

7 Bağımsız Türk devleti arasında bulunan Azerbaycan, Batı Asya ve Doğu Avrupa'nın kesiştiği Kafkasya'da yer alır. Azerbaycan, yüzölçümü bakımından Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Güneyde İran, batıda Ermenistan, kuzeybatısında Gürcistan, Kuzeyinde Rusya ile sınır komşusudur. Azerbaycan, kendisine bağlı özerk bölge Nahçıvan dolayısıyla Türkiye ile 17 km'lik sınıra sahiptir.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çökmesiyle 30 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Azerbaycan, 66 vilayet ve bir özerk cumhuriyetten (Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti) oluşmaktadır.

Ham petrol, doğalgaz ve gıda ürünleri ülkenin ana ihraç ürünleridir. 

Azerbaycan'ın %96’sı Müslüman, %4’ü ise Zerdüşt, Yahudi ve Hristiyandır. 

2. Özbekistan Cumhuriyeti 

Başkent : Taşkent

Dil : Özbekçe (Özbek Türkçesi), Karakalpakça

Devlet Başkanı : Şevket Mirziyoyev

Yüzölçümü : 448.978 km2

Nüfus : 31,576,400

Para Birimi : Som

Orta Asya Türk devletleri arasında bulunan Özbekistan, doğuda Tacikistan ve Kırgızistan, batıda ve kuzeyde Kazakistan, güneyde Türkmenistan ve Afganistan ile sınır komşusudur.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çökmesiyle 1 Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Özbekistan, 12 il, 1 özerk cumhuriyet (Karakalpakistan Cumhuriyeti) 1 bağımsız şehirden (Taşkent) oluşur.

Altın, pamuk, uranyum, doğalgaz ülkenin ana ihraç ürünleridir.

Ülkenin nüfusunu %80 Özbekler, %5,5 Ruslar , %5 Tacikler oluşturur.

Nüfusun %96'sı Müslüman, %2'si Ortodoks ve kalan %2'si diğer dinlere mensup kişilerdir. 

3. Kazakistan Cumhuriyeti

Başkent : Nursultan

Dil : Kazakça (Kazak Türkçesi), Rusça

Devlet Başkanı : Kasım Cömert Tokayev

Yüzölçümü : 2,724,900 km2

Nüfus : 17,693,500

Para Birimi : Tenge

Kazakistan, yüzölçümü bakımından Türk devletlerinin en büyüğü, doğal kaynaklar açısından da  en zengin ülkesidir. Doğuda Çin, güneyde Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan kuzeyde Rusya ile sınır komşusudur. Ayrıca Aral Gölü ve Hazar Denizi'ne kıyısı vardır.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çökmesiyle 16 Aralık 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. 14 eyalet ve 3 şehirden oluşmaktadır.

Petrol, altın, kurşun, demir ve uranyum ülkenin ana ihraç ürünleridir.

Ülkenin nüfusunu %63.1 Kazaklar, %23.7 Ruslar, %2.9 Özbekler, %2.1 Ukraynalılar, %1.4 Uygurlar, %1.3 Tatarlar oluşturur.

Nüfusun %70'i Müslüman, % 25'i Hristiyan, kalanı ise Budist, Yahudi ve dinlere mensup kişilerdir.

4. Kırgızistan Cumhuriyeti

Başkent : Bişkek

Dil : Kırgızca (Kırgız Türkçesi), Rusça

Başkan : Sooronbay Ceenbekov

Yüzölçümü : 199,951 km2

Nüfus : 5.482.000

Para Birimi : Som

Orta Asya Türk devletleri arasında bulunan Kırgızistan, Güneydoğuda Çin, güneybatıda Tacikistan, kuzeyde Kazakistan ve batıda Özbekistan ile sınır komşusudur.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çökmesiyle 31 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkent Bişkek ile birlikte 8 ile ayrılmıştır. 

Kırgız edebiyat ürünü olan Manas Destanı ve yazar Cengiz Aytmatov dünyaya malolmuş kültürel değerleridir.

Tekstil, büyük ve küçükbaş hayvan, sebze-meyve, pamuk ve gıda ürünleri ülkenin ana ihraç ürünleridir.

Ülkenin nüfusunu %72.6 Kırgızlar, %14.4 Özbekler, %6.4 Ruslar ve kalan kısmınıda diğer etnik gruplar oluşturur.

Nüfusun %76'sı Müslüman. %18 Hristiyan, kalan kısmı diğer dinlere mensup kişilerden oluşur.

5. Türkmenistan Cumhuriyeti

Başkent : Aşkabat

Dil : Türkmence

Devlet Başkanı : Kurbankulu Berdimuhammedov

Yüzölçümü :  491.200 km2

Nüfus :  5 307 188

Para Birimi : Türkmenistan Manatı

Güneydoğuda Afganistan, kuzeydoğuda Özbekistan, kuzeyde Kazakistan, güneyde İran ile sınır komşusudur. Batısında Hazar denizi ile kıyısı bulunmaktadır.  

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin çökmesiyle 27 Ekim 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Türkmenistan idari olarak beş il ve başkent Aşkabat'tan oluşmaktadır.

Dünyanın en büyük 4. doğalgaz üreticisi olan Türkmenistan'ın en önemli ihraç ürünleri doğalgaz ve pamuktur.

Nüfusun %85.6'sını Türkmenler, %5.8'ini Özbekler, %5.1'ini Ruslar oluşturur. Nüfusun % 94'ü Müslüman, %4'ü Hristiyan ve kalan kısım da diğer dinlere mensup kişilerden oluşur.

6. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başkent : Lefkoşa

Dil : Türkçe

Cumhurbaşkanı : Mustafa Akıncı

Yüzölçümü : 3.355 km2 

Nüfus :  313.626

Para Birimi :  Türk lirası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü adadır. Toprakları kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde ise Akıncılar'a kadar uzanır.

Kıbrıs Harekâtı sonrası Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuştur (1976). 15 Kasım 1983'te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Turizm, eğitim ve tarım ülkenin ana gelir kalemlerini oluşturur.

Nüfusun %99'u Müslümandır.

7. Türkiye Cumhuriyeti

Başkent : Ankara

Dil : Türkçe

Cumhurbaşkanı : Recep Tayyip Erdoğan

Yüzölçümü : 783.562

Nüfus : 82.003.882

Para Birimi : Türk lirası

Türkiye Cumhuriyeti, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan stratejik bir konumda bulunmaktadır. Güneydoğuda Irak ve Suriye, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a bağlı özerk bölge Nahçıvan, kuzeydoğuda Gürcistan, batıda Yunanistan ve kuzeybatıda Bulgaristan ile sınır komşusudur.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin; Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'ne kıyısı bulunur.

Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923'te kurulmuştur. 

Başkenti Ankara olan Türkiye'nin 81 ili ve 923 ilçesi vardır. 7 bölge ve 21 alt bölgeye ayrılmıştır.

Türkiye, beyaz eşya, otomobil, elektronik ihraç ürünlerini dünyanın birçok bölgesine ihraç eder durumdadır. Ayrıca turizm geliri açısından bölgenin en fazla turist çeken ülkesidir.

Türkiye'nin nüfusunun  %99'u Müslümandır.

Büyük Türkiye: Türk Birliği

Türkiye’nin biran önce yalnızca Türk dünyası ve halkı Müslüman ülkelerin değil dünyanın beklediği bir çıkış yapmasına, hakkı temsil eden bir odak kurmasına ihtiyaç vardır.

Küresel aksta devam eden dijital medeniyet kavgasını kim kazanırsa kazansın artık hiçbir şey asla eskisi gibi olmayacaktır. Artık tüm kurallar, kanunlar, antlaşmalar dayanaksız kalmış durumdadır. Ticari ve sınai antlaşmalar dahil devletlerin kuruluş ve barış antlaşmaları da öyle ölmüş, geçersiz kalmıştır artık. Lozan da, Versay da, San Francisco anlaşması da öyle.

Her devlet eğrelti ve pamuk ipliğine bağlı hale gelmiştir artık. Yeni dünya düzeni kuruluna kadar eskiler eski halini sürdürmeye mecbur kalmıştır. Amerika, Almanya, Çin, Rusya tüm dünya ülkeleri de öyle. Cumhuriyetten bile söz edemeyiz artık.

Tüm dünyada para, teknoloji, CEO yönetimleri küreselciler aleyhine, İslam birliği lehine el değiştirebilir. Çağımızın aktörü, hakikatin temsilcisi İslam millet, Muhammed ümmetidir.. İlk adım Türk birliği demek, mahalleyi süpürmeye evimizin önünden başlayalım demektir. Türkiye devlet ve millet konsensusuyla yenilenerek yeniden Büyük Türkiye (Türk birliği) olarak hedefine doğru yola çıkmalıdır. Anadolu’yu merkezine alan büyük bir küresel organizasyondan, yeni bir dünya kurmak isteyen Türk birliğinden, yeni Türkiye’den bahsediyorum.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.