Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Bediüzzaman yaşasaydı CHP'ye oy verir miydi?


CHP, ?Cumhuriyeti biz kurduk, biz koruyacağız..'der.

Cumhuriyeti kurdular ama ?Çamuriyete dönüştürdüler.? diyenler haksız mıdır? 90 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarda ve muhalefette yürüttüğü politikalarını, bir Allah (c.c) bilir, bir de bu millet.

Cumhuriyet, halk yönetimi olacak deyip, küçük bir azınlığın diktatörlüğü, çamuriyet sağlanmıştır:

Parti tüzüğü, anayasa olmuştur. CHP'nin il başkanları, vali olmuştur. Parti, ideoloji, yönetim ve kadrolar devletle özdeşleştirilir. Memleketi, babalarının çiftliği gibi yönettiler.

Halkı yönetimden dışlamak, ezmek ve sömürmektir cumhuriyeti çamuriyet haline getirmek; halkın canına okumaktır..

1946'da bu kanlı ellerle ortaya sandık koydular: ?Açık oy, kapalı sayım..? dediler. Bu nasıl bir Cumhuriyetti ki, oylama açıktan, sayım gizli yapılıyordu. Bazılarının oyları, çoğunluğun oylarından daha kaliteli ve bir yerine on sayılıyordu.

Güç ellerindeydi, devlet onlardı.. Laik olmayana hayat hakkı yoktu. Şimdiki Suriye'deki gibi, Mısır'daki gibi, Tunus'taki gibi halkın, gücü yoktu; cahil bırakılmıştı, yoksuldu ve örgütsüzdü.

Bu nasıl bir Cumhuriyetti ki, on yılda bir darbe yapıp iktidar partilerini kapattılar, yöneticilerini idamla cezalandırdılar; üçüncü, dördüncü parti kurulup iktidar oldu, ama hep muhalefette kaldı onlar.

Bu nasıl bir Cumhuriyetti ki, anayasaları halk yapamıyor, sürekli darbelerle gelen cuntalar yapıyordu..

Bu nasıl bir Cumhuriyetti ki, kanunlar hep güçlülere göre hazırlanmış, zayıfın hiç hakkı yok. Hukuk önünde herkes eşit değil.

Bu nasıl bir Cumhuriyetti ki, bazıları hapishanede bile evinden daha rahat, her istediği ayağında.

Bu millet, ?Cumhuriyet?i ?çamuriyet?e dönüştürenleri hiç affetmedi, 1950 sonrasında bir daha iktidara gelemediler. Diktatörlüklerini, ikinci bir partinin kurulup iktidar olmasıyla ebediyen yitirdiler.

2013'lere gelindiğinde bile 1950'lerde yitirdikleri iktidarı hala ele geçiremediler ama hep muktedir CHP zihniyetindekiler oldu.

Bir cumhuriyet aşığı ve savunucusu Bediüzzaman Said Nursi, ?Cumhuriyet olarak kurduğunuz sistemi Çamuriyet'e çevirdiniz.? demişti, zamanının CHP'li yöneticilerine; partiden söz ederken de Çamuriyet Halk Partisi olarak söz etmişti..

Risale-i Nur talebeleri hiçbir zaman ?Bediüzzaman yaşasaydı CHP'ye oy verirdi? düşüncesiyle CHP'ye oy vermediler. Milletimizin ana kafilesi içinde durarak, çamura yatmaktan sakındılar.

Çünkü iktidarda çamur olanlar, muhalefette de çamurdu..

Cumhuriyet çamuriyete dönüştüğü sürece Bediüzzaman CHP'ye oy vermezdi.. Yolunda gidenler niçin versin ki..

Mustafa Yürekli - Haber7

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.