İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Bir kitaptan öte.. "Gerçek Emperyalizm"

Bir kitaptan öte...
"Gerçek Emperyalizm"

Bu kitap Mücadelecilerin neşrettikleri ilk kitaptır. Bu kitap neşredildiği zamandaki ilk on senedeki Mücadele Birliği ruhu, heyecanı, gayreti, sevgi yumağı halinde sonraki on yıllarda devam edebilmiş olsaydı, Türkiye şimdi çok farklı seviyelerde olurdu.

Bu kitap temel konulara sosyal siyaset açısından bakış açımızı belirliyordu. Bir Doçent bu kitabı değerlendirirken, belki de ben çok önem verdiğim için olmalı, sosyal siyaset kitabı bu kadar küçük olabilir mi? dedi. Ben o tarihte Profesör Fahir Armaoğlu'nun bin sekiz sayfalık sosyal siyaset kitabını okumuştum. Sosyal konulara bakış açım çok gelişmişti. Düşünüyorum da bu az sayfalı kitabın bende meydana getirdiği derinlik daha ileri de idi. Keşke temel konulara yaklaşımı sağlayan bu eseri aynı tarzda bin sayfalara çıkarabilseydik.

Yazarı yerinde Necmettin Erişen yazıyordu. İlklerden başka bir isim de yazılmış olabilirdi. Aykut Edibali tarafından yazılmıştı ama Mücadele Birliği adına yazılmıştı. Mücadele Birliği gibi bir toparlanış olmasaydı, sıradan bir kitap olurdu.

Keşke bu broşür bir iki ciltlik bir eser, büyük bir eser haline gelebilseydi. Veya Mücadeleciler, programladıkları hedefe aynı ruhla koşarak ilerleyebilelerdi. Bu kitabın ilk baskısı 1969 tarihli. Bu tarih Biz Konyalılar ile Afyon'da Aykut Edibali ve Yavuz Arslanargun'un buluştuklarının, yani hareketin başlangıcının beşinci senesi, Mücadele Birliğinin resmen kuruluşunun üçüncü senesi idi ama bütün Türkiye’yi il il kaplamıştı. Bir sene sonra haftalık süreli yayınımız "Yeniden Milli Mücadele" dergisi bazı illerde bin adet satacaktır. İlçelerde üçer- beşer yüzler...

Yürüyen kişi duran kişiyi, koşan kişi yürüyen kişiyi geçer. O tarihte bütün mücadeleciler normal koşuyor değil, yarış atları gibi koşuyorlardı. Tabii ki herkesi bunun için geçmişlerdi...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.