Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Bu sonbahar Aladağ’da bir festival rüzgarı esecek

Bu sonbahar Aladağ’da bir festival rüzgarı esecek

Bu sonbahar Aladağ’da bir festival rüzgarı esecek

Sadece Adana değil, Çukurova denildi mi orta Torosların şovunu yapan Aladağ’dan bahsediyorsunuzdur. Aladağlar, Kayseri-Niğde-Adana illeri arasında bulunan dağ sırasıdır. Tabiat, her yerde, ovada, tarlada, bahçede dile gelip konuşuyorsa, Aladağ’da şiir okur, barak okur..

Tarih boyunca Adana’dan büyük sanatçılar çıkmıştır. Karacoğlan ve Dadaloğlu’nun sesi yankılanır hala Aladağlarda. Yaşar Kemal, Orhan Kemal henüz hiçbir şey anlatamamıştır Torosların, Çukurova’nın hikayesinden. Sanatçının harman olduğu bir şehir olan Adana, hala hikayesini anlatacak her kuşaktan sanatçıların yolunu gözlemektedir. Şiir, hikaye, romanın, edebiyatın yanında müzik, tiyatro ve sinema da Çukurova destanını anlatmaz ise çok büyük bir zenginlikten yararlanamamış olur sanatımız, çok şey yitirir.

Memleketim diye övmüyorum, gerçek şu ki Aladağlar, bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle dağın 55 hektarlık büyük bir bölümü Milli Park ilan edilmiştir. Aladağ tarihi yerler ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Doğasıyla, havasıyla, sularıyla ve tarihi harabeleriyle turizm yönünden Adana ilinin en güzel ve en zengin bölgelerinden biridir.

Adana, sinema şöleniyle anılıyor son çeyrek asırdır. Şimdi bu görsel ziyafete Aladağ Doğa ve Sanat Festivali de eklendi; doğaya duyarlılığı artırmayı ve doğa ile ilgili sorunları sanat yolu ile görünür kılmayı amaçlıyor festival. Festival süresince kısa film gösterimleri, fotoğraf sergileri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve kısa film ve fotoğraf yarışmaları düzenlenecek.

Doğa ve sanat denildi mi ya baharın dirilişi gelir göz önüne ya da sonbaharın bozgunu. Aladağ, sonbaharın bozgununda çevreye savrulan renklerinin sanatçıları kışkırtmasını bekliyor. Kamerasını alan gençler Aladağ’da yeteneğini gösterecek ve ödülüne kavuşacak.. Aladağ Doğa ve Sanat Festivali, 16, 17, 18 Kasım 2018 tarihlerinde, üç günlük bir etkinlik şeklinde gerçekleşecek.

Bir festival, festival olduğunu, halktan gördüğü yoğun rağbetle, katılımla gösterir tabi. Aladağ Doğa ve Sanat Festivali’nin kısa sürede ulusal festivaller listesine gireceğine inanıyorum.

Adana’da sinema festivali önemlidir: Sinemayla gelen, sinema emekçileriyle halkı buluşturan, beyaz perdede, ekranlarda ölümsüzleşen, karakterlerin hayatın akışı içinde etten kemikten varlıklar olarak tezahür etmesiyle gerçekleşen, buluşma coşkusunun estirildiği bir rüzgardır, sinema festivali dünyanın her yerinde. Ama Adana’da sinema festivali henüz fark edilmemiş, anlatılmamış bir büyü taşıyor içinde, bunu biliyorum.

Adana, acılar çekmiş, bayramlarının bile üstünden ağır bulut gölgeleri geçmiş, son yarım asırda terör belasında gençlerinin önemli bir kısmı ailelerinde büyük acılar bırakıp göçüp gitmiş, anne-babaların ifade bile edemediği heder olmuş hayatlarının yaslarıyla, düğünleri bile ölmeye yüz tutmuş köylerde ve dağlarda, yepyeni bir festival rüzgarı esecekmiş.

Bu olay bende umut doğurdu, belli belirsiz bir sevinç..

Ünlü olup olmamaları önemli değil, sanatçıların katılımı ve halkla buluşmaları her bakımdan görülmeye, yaşanmaya değer.

 

Mehmet Yürekli

Adana, 04 Ekim 2018.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Yürekli Arşivi