Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Doğu'yu Batı'yla dengelemek...


Mustafa Yürekli, ABD'nin Asya-Pasifik alanına açılırken, çekildiği Doğu'yu Batı'yla dengelemeye çalıştığını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama, ikinci kez göreve gelmesinin ardından ilk yurtdışı turunda, Asya-Pasifik bölgesine çıkarma yaptı: Obama, gezisinin ilk durağı olan Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yaptığı konuşmada, Myanmar'a yapacağı tarihi gezinin, ülkede devam eden demokratik dönüşümün kabulü olarak yorumlanması gerektiğinin altını çizmişti. Obama, "Myanmar'a sözümü tutmak ve dostluk eli uzatmak için geldim. Bugün burada gördüğümüz ilerleme ateşi, Myanmar halkının parlayan yıldızı olmalı" dedi.

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi ziyaretinden önce 66 mahkumu affetti. Myanmar'da yaklaşık 50 yıl süren askeri yönetimin ardından, 2012 yılının Mart ayında iktidara gelen sivil hükümet, bir dizi siyasi reform yaptı. Yüzlerce siyasi mahkumu serbest bırakmaya hazırlanan, etnik gruplarla ateşkes imzalayan, basın özgürlüğünü genişleten ve denetim yasalarını hafifleten Myanmar hükümeti, 1 Nisan 2012'de da ara seçime gitti. Barack Obama, Asya gezisinin ikinci durağı Myanmar'ın başkenti Yangon'da Devlet Başkanı Thein Sein ve Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Çii ile görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi.

İsrail'in Gazze vahşetine her türlü desteği veren Obama, Myanmar'ın batısında şiddete maruz kalan ve evlerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı (Rohingya) Müslümanlara dönek ABD'nin politikasını şu sözle açıkladı: "Günahsız insanlara karşı şiddetin gerekçesi olamaz" diyen Obama, "Ulusal birlikteliği sağlamak zaman ister ancak ortak insani değerler ve bu ülkenin geleceği için gerekli olan şey, tahriklere kapılmadan, şiddeti sona erdirmektir." dedi. Obama, Myanmar'daki temaslarının ardından Kamboçya'ya geçti.

Bütün bunlar, Amerika'nın BOP sürecini giderek askıya alırken, yerine Asya-Pasifik alanına açılmayı projelendirmiş olduğunun somut bildirimleridir; hatta somutça söylenmektedir ki bu yeni yönelim, gelecek on yılın projesidir.

Amerika, bu geçişi yaşarken, elbette stratejik bir kayba uğramamanın taktik hesaplarını da, özellikle kaybeden bir güç olmanın soğukkanlı bilinciyle taktik esneklikler çerçevesinde oluşturma peşindedir. En büyük esnekliği, en birincil rakibi Almanya'nın klasik Ostpolitik'ini (Doğu Politik), onunla rekabet halinde değil, bir partner olarak paylaşmaktır.

Brzezinski, ?Tercih? kitabını çok provokatif bulan eleştirmenlere hak verdirecek şekilde, küresel dengelerde giderek öne çıkmakta olan Doğu'yu dengelemek üzere Avrupa ve Amerika işbirliğindeki bir Batı'nın bünyesine Türkiye ve Rusya'nın dahil edilme gereğinden söz etmekte ve bu ülkeleri içine almayan bir Avrupa'nın tarihsel olarak tamamlanmamış kalacağını belirtmektedir.

Açıktır ki, Amerikan dayatmasına karşı gelişen ve yavaş yavaş kendini doğrudan politikalarla açığa vurmaya başlayan Alman-Rus yakınlaşmasını bozmak için bundan daha iyi bir taktik esneklik gösterilemez. Muhtemeldir ki Putin'in Avrupa'ya yönelik açıklamalarındaki tehditkâr üslubun arkasında bu taktiği boşa düşürme gayreti yatmaktadır.

ABD, Almanya'nın arka bahçesi haline gelmemesi için Avrupa Birliği'ne Türkiye ile Rusya'yı da katma çabası göstermektedir; ABD aslında Avrupa Birliği'ne rekabete zorladığı bu üç gücü ayrı tutmaya çalışmaktadır.. Almanya'nın Rusya'ya da Türkiye'yle birlikteliği, Rusya'nın Türkiye'yle birlikteliği Amerika'nın korkulu rüyasıdır.

Hem ABD'nin, hem de AB'nin kabusu ise, Türkiye, İran ve Mısır'ın öncülüğünde gerçekleşecek İslam Birliği'dir.. Türkiye'de Batıcı laik eksen, İran'da Şii eksen, Mısır'da Vahhabilik ve aşırı akımların oluşturduğu eksen, İslam Birliği'nin önünü kapamak için, sözde karşısına alıp mücadele ediyormuş gibi yapılarak, örtülü bir şekilde desteklenmektedir..

Doğu ya da Batı'nın bütünleşip ABD'nin karşısına büyük bir güç olarak dikilmemesi için Amerika, hem Doğu'da, hem de Batı'da ayrılıkçı ve çatışmacı politikalar izlemekte, Doğu'yu Batı'yla dengelemeye çalışmaktadır..

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.