İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

En Büyük Mucize: Kur’an Mucizesi (2)

Kur’an-ı Kerim, hem “mucize”dir, hem de “mûciz”dir. Mucize, insan dahil akıllı diğer varlıklar tarafından, onların gücü ile meydana getirilemeyen fevkalade, muhteşem bir eser, vahiy,; muhteşem bir olaydır. Peygamberlere lütfedilen mucizeler vardır. Peygamber Efendimizin en büyük mucizesi Kur’an-ı Kerimdir. “Mûciz” ise az sözle çok mana sunmaktır. Kur’an-ı Kerim mûcizdir. Vecizeler mecmuasıdır. Kuran’ın bu ihtişamı, olağanüstü olması dolayısıyla her devirde ve devrimizde bir çok kişi sadece Kur’an-ı Kerim’i inceleyerek müslüman olmuşlardır.

Televizyonda izliyorum. Amerikalı sarışın bir delikanlıya spiker sordu. “Ne zaman ve nasıl müslüman oldun?” Yirmi beş yaşlarındaki bu genç şöyle cevap verdi. “Üniversite’de, Orta Doğulu bir arkadaşım vardı. Bana kendi dininden, İslam’dan bahsediyordu. Bir gün ona dedimki bu dinin kitabı yok mu? Bana bir kitabını ver de okuyayım. O da bana Kur’an-ı Kerim’in İngilizce tercümesini verdi. Okumaya başladım. Allaü Teala’nın, en iyi bu kitapta anlatıldığını gördüm. Bir ayetin sonunda “Allah, alimdir ve hakimdir” (her şeyi bilendir, her şey üzerinde hükmü hakim olandır) ifadesini gördüm. Bu iki sıfat üzerinde düşündüm. Okuduğum yere kadar olan sûrelerin ayetlerin değerlendirmesini yaptım. Artık ben bu kitabın hak olduğuna inanmıştım. Kur’an-ı Kerim’in kalan kısmını, kalan yarısını müslüman olarak tamamladım.” Bu genç ile Taha suresini kız kardeşinden dinleyince müslüman olan Hazreti Ömer arasında ne kadar benzerlik var. Zaman, zemin, şartlar ayrı ama olay ve karar aynı.

Meşhur İngiliz şarkıcı Cate Stevens (Yusuf İslam” da “ Ben hiç bir İslam ülkesi görmeden, hiç bir müslümandan İslam’ı dinlemeden, sadece Kuran-ı Kerim’i okuyarak İslam’ı seçtim, Müslüman oldum.” demiştir. Bir çok örneği gibi, bütün dinleri ve felsefi sistemleri inceledikten, hatta bazılarını yüksek yönetici olarak temsil ettikten sonra din olarak İslam’ı seçen Fransız filozof Roger Garaudi de aynı şeyleri söylüyor. Bu konulara hep ilgi duydum. Yeni Müslümanlarla ilgili çok enteresan hatıralarım var.Zaman zaman bazılarını sunarım, İnşaallah

İnsanlar keşke manasını anlayarak Kelam-ı Kadim müzesinde biraz gezinebilseler...

Selamün Aleyküm.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.