Halk otobüslerinde 'tıka basa' dönemi bitiyor!

Halk otobüslerinde 'tıka basa' dönemi bitiyor!

Özellikle belediye ve halk otobüslerinde son dönemde ortaya çıkan tıka basa dolu ulaşım ayıbına kişi başına 60 TL'lik neşterKarayolları Genel Müdürlüğünün...

Özellikle belediye ve halk otobüslerinde son dönemde ortaya çıkan tıka basa dolu ulaşım ayıbına kişi başına 60 TL'lik neşter

Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı bir ulaşım ayıbına da düzenleme getiriyor. Yasalaşan tasarı, yolcu ve yük taşımacılığına yönelik cezaları da yeniden düzenliyor.

TOPLU TAŞIMA AYIBINA YASAL NEŞTER!

Buna göre, taşıma sınırı üzerinde yolcu alanlara, taşıdığı fazla yolcu başına 60 lira ceza getiriyor. İstanbul gibi büyükşehirlerde toplu ulaşımdaki belediye ve özellikle de halk otobüslerinde çok fazla görülen utanç manzarasına da böylece yasal bir neşter vurulmuş oluyor.

Tıka basa dolu halk otobüsü manzaralarının artık halk otobüsü işletmecilerine maliyeti oldukça tuzlu olacak. İstanbul'un iki yakası arasında en fazla 3 TL bedelle yasal sınırından fazla yolcu alan otobüsler, böylece aldığı her fazla yolcu için 60 TL ödeyecek.

Ayrıca trafik güvenliğini tehlikeye sokacak tarzda yükleme yapanlara, 125 TL ceza uygulanacak. Tehlikeli ve zararlı maddeleri izin almadan taşıyanlara, 250 TL, yükleri azami dingil ağırlıkları aşılacak şekilde yükleyenlere, gabari dışı yük yükleyenlere, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirenlere 500 TL, gabari dışı yük gönderenlere 1000 TL ceza verilecek.

Azami yük ağırlığının üzerinde yük taşıyan araçlara verilecek ceza, fazla yükün ağırlığına göre artırılacak. Buna göre, bu yüklerin yüzde 10-25 arasında fazlasını taşıyanlara 500-3000 TL arasında ceza verilecek. Yasada, ağırlık ve boyut kontrol merkezlerine girmeyenlere de 1000 TL ceza öngörülüyor. Uluslararası taşımacılık yapan yabancı plakalı araçlar para cezalarını ödememeleri durumunda yola çıkarılmayacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.