Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

İmandan ihsana sıçrayan yiğitler?

İmandan ihsana sıçrayan yiğitler?


Duydum ki namazı bırakmışsın. Camiye uğramaz olmuşsun. Çay ocağına, vakfa yolun düşmüyormuş artık. Telefonu açmıyorsun be kardeşim, arayınca.

İnsanlar, modernleştikçe, çevre değiştiriyor hemen; önce namazdan kopuyor; muhabbetten, sohbetten, yardımlaşmadan, dayanışmadan uzaklaşıyor. Cemaat hayatından kaçıyor, modernleşen.

Kur'an-ı Kerim okumadan geçirmeye başlıyor, günleri. Kitap okumaz hale geliyor, okusa bile okuduğu kitaplar değişiyor. Bana kütüphaneni göster, bana en son okuduğun kitabı söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

Dertleri paylaşmaktan uzaklaşınca, gözyaşından ve kederden uzaklaşıyor. İnsanın sevindikleri ve üzüldükleri değişince, hayatı da değişiyor.

Kendini iyi hissetme duygusunu arıyor sürekli: Spor yapıyor, bilinçli besleniyor, şık giyiniyor, çok geziyor, bol bol eğleniyor..

Bedenini o kadar çok şımartıyor ki bir ruhu olduğu aklına bile gelmiyor.

Bedene gösterilen bu aşırı itina, sadece kendini düşünme, kendini beğenme ve büyüklenme, çıkara göre konuşma ve davranma, güce tapma gibi sonuçlarıyla insanda karakter bırakmıyor.. Modernleşmek insanı enkaza çeviriyor.

Duydum ki karşılaştığında, eski arkadaşlarını görmezlikten geliyormuşsun. Tanımıyor gibi selam vermiyor, başını çevirip gidiyormuşsun.

Kötü kitap, kötü çevre, çürütür, çökertir insanı.

Öğüt vermeyeceğim sana. Öğüt vermek güzeldir, ama etkisiz kalır çoğunlukla.

Musibetlerden ders almanı da istemem. Acı, peygamberlerden sonra en büyük öğretmendir insan için. Ama sana kıyamam. Senin daha çok örnek kişiliklere ihtiyacın var. Salihlerle ilişkiye ve iletişime ihtiyacın var.

Sözde değil, özde iman, ahlakı güzelleştiren iman; yaşantıyı çerçeveleyen, gönle bir kıvam veren iman haline getirmeliyiz, imanımızı.

Vaaz eden, fetva veren, konuştu mu mangalda kül bırakmayan kişilerle karşılaşmamak için yolunu, çevreni değiştirmeni anlıyorum: Gideceğin kişide fetva değil, takva olmalı..

İmandan ihsana sıçramayı başarmış yiğitleri arayıp bulmalısın kardeşim. Allah'la yaşayanları..

İnsan enkazından salih bir kişi çıkar mı? Çıkar. Bu sırrı bilenler var. Kapıyı, bulabilirsin. Yeter ki iste!

Mustafa Yüreklli
mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi