İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

İncirlik ve Kürecik Üsleri kapatılmalıdır;

İncirlik ve Kürecik Üsleri kapatılmalıdır;

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin’de “Zeytin Dalı” harekâtın ilk haftasında PKK/PYD’nin Türkiye’ye tehdit de oluşturan en önemli mevzisi, terör kampı Burseya dağını ele geçirdi. Komutanlarımızı ve Mehmetçiği kutluyoruz.

 

Burseya’nın önemi;

TSK, Suriye Afrin’e 20 Ocak günü başlattığı “Zeytin Dalı” operasyonunun üçüncü gününde, K.Irak’ta PKK’nın mesken tuttuğu Kandil benzeri, Suriye’de PKK/PYD’nin elindeki stratejik önemi olan, Afrin’in kuzey doğusundaki Burseya dağı kuşatılmıştı. Harekâtın dokuzuncu gününde TSK, dağının kontrolünü tamamen ele geçirdi. Mehmetçik dağın tepesine Türk bayrağını dikti.

Burseya, PKK/PYD terör örgütünün Türkiye’ye yönelik taciz atışlarının ve Kilis’e yönelik saldırılarının merkezi konumunda idi. Öncelikle bu saldırıların önünü kesmek adına, Burseya dağının PKK/PYD terör örgütünden alınması önem taşımaktadır.

PKK/PYD terör örgütünün mevzilerinden, artık Kilis’e roket ve katyusha füzelerini atamayacak, Kilis menzilden çıkıyor.

 

Burseya, PKK/PYD terör örgütünün aynı K.Irak’ta Kandil ve Zaho gibi terör eğitim kampı ve terör örgütünün lojistik merkezi konumunda olan bir bölge. Ayrıca Burseya dağında terör örgütünün sığınakları ve gözetleme kulesi bulunmaktaydı.

Bu bakımdan da PKK/PYD için önemli olan Burseya’nın TSK ve ÖSO’nun kontrolüne geçmesi Afrin’de PKK/PYD’nin bir kanadının kırılması anlamını taşıyor.

 

Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonu başlamadan önce Burseya dağında yaklaşık beş bin civarında PKK/PYD’li terörist olduğu biliniyor. Harekâtın başlaması ve TSK’nin Afrin’e doğru ilerlemesi ile Afrin’de bulunan dört bin civarındaki teröristin Afrin’e 13 km. uzaklıktaki Burseya dağındaki mevzilere ve sığınaklara doğru kaçmaya başladı. TSK’nin yaptığı hava destekli operasyonunda 494 terörist öldürüldü. Normal şartlarda bu sayının misli ile fazla olması gerekirdi.

 

PKK/PYD’ye ABD’den istihbarat desteği kesilmelidir;

ABD, Suriye'de müttefik olarak nitelediği terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolündeki bölgelerde iki hava üssü ve 8 askeri noktada özel birlikler ve ekipman bulunduruyor.

ABD'nin 7'si Haseke bölgesinde olmak üzere Malikiye, Kamışlı, Aynel Arap (Kobani), Tel Abyat, Münbiç, Cezire, Tişrin Barajı bölgesinde Tabka'da üsleri var. Ayrıca, Tabka Havaalanı'nda ABD ve Fransa'nın da üsleri yer alıyor.

 

Haseke’de üç Münbiç’te iki noktada tam donanımlı Suriye ve K.Irak’la irtibatlı ABD özel kuvvetler askerlerinin komuta ettiği.  ABD’nin PKK/PYD içerisinden özel olarak yetiştirdiği “Ceyş el Cedit” (CSC)  adını verdiği iki bin 500 kişilik yeni bir terör örgütün oluşturduğu operasyonel birlik bulunuyor.

TSK’nin “Zeytin Dalı” operasyonu ile ilgili tüm hava uçuş noktaları ve kara unsurlarının hedefleri İncirlik ve Malatya Kürecik Radar Savunma Üssü’nden, Suriye’deki ABD üslerine ve PKK/PYD merkezlerine istihbarat ediliyor.

 

PKK/PYD’nin TSK’nin yoğun hava atışlarına rağmen zayiatın sayısındaki düşüklüğün en önemli nedeni, terör örgütünün aldığı istihbarat bilgileri doğrultusunda kaçmasıdır. Vurulanlarda diğerleri kaçarken TSK ve ÖSO’yu sözde oyalamaya çalışan, kaçanlara vakit kazandıran, seçilmiş kurbanlar.  Vurulanlar ve özelliklede yakalanan teröristlere bakıldığında örgütün döküntüleri olduğu anlaşılıyor.       

Aslında amacından çıkmış, NATO yerine ABD üssü haline gelmiş, Türkiye’deki tüm üsler kapatılması hem Türkiye hem de bölge ülkeler açısından hayırlı bir iş olacaktır. Ancak bugün için öncelik ve ivedilikle “Zeytin Dalı “operasyonun selameti için, İncirlik ve Malatya Kürecik Radar Savunma Üssü kapatılmalıdır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

29.01.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İbrahim Halil Sipahi Arşivi