İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları 39'uncu gününde de şiddetlenerek devam ediyor

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları 39'uncu gününde de şiddetlenerek devam ediyor

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılar 39'uncu gününde de şiddetlenerek sürüyor.

Gazze/Kudüs

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırıları düzenledi.

İsrail savaş uçaklarının Han Yunus'un doğusunda El-Aga ve Ebu Cemize ailelerinin evine düzenlediği saldırıda çoğunluğu çocuk 10 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda yaralananların da olduğu belirtildi.

El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, İsrail savaş uçaklarının, Cibaliya Mülteci Kampı'nda El-Fahura okulu yakınındaki Es-Sevarike ailesinin evinin bombalaması sonucu 6 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.

Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki bombardımanda Filistinli milli voleybolcular Hasan Zaiter ile İbrahim Kasie'nin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Gece boyu süren saldırılarda Cibaliya'da 12 evin tamamen yıkıldığı, onlarca kişinin öldürüldüğü ifade edildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, "Cenazeleri çıkarma çabalarımızın başarısız olmasının ardından Şifa Hastanesi'nde toplu mezar kazmaya başladığımızı Kızılhaç'a bildirdik." dedi.

İsrail uçaklarının, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırısında en az 31 kişi öldü https://t.co/b3Bzrd6BMw pic.twitter.com/aqFFEeH4NR

İsrail güçleri Batı Şeria'da 8 Filistinliyi öldürdü

Tulkerim'e baskın yapan İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Bölgedeki evlerin çatılarına yerleşen keskin nişancılar, Filistinlilere ateş açtı. İsrail güçleri ayrıca insansız hava aracıyla roket fırlattı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Tulkerim'deki saldırısında 21 ila 33 yaşlarında 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Evlere ve çeşitli noktalara baskınlar sürerken askerler eşliğinde bölgeye gelen buldozerler, Tulkerim Mülteci Kampı girişindeki El-Medaris Caddesi'nde altyapıya büyük zarar verdi. İş makinesi, kentteki Kudüs Üniversitesinin bir tarafını da tahrip etti.

El Halil'de de 1 Filistinli öldürüldü

Filistin resmi haber ajansı WAFA da İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın El-Halil kentinin doğusundaki Beyt Aynun yakınlarında saldırı düzenleyeceğini sandıkları 20 yaşındaki Filistinli Muhammed Abdulmecid el-Halayka'ya ateş açtığını ve Filistinli gencin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin sabah saatlerinden bu yana Batı Şeria'da hayatını kaybedenlerin sayısının 8'e ulaştığını, 4'ü ağır 12 yaralının bulunduğunu aktardı.

Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 196'ya yükseldi.

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da 2 Filistinliyi doğrudan hedef alarak yaraladığı ortaya çıktı

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kalkilya kentine düzenlediği baskında açtıkları ateş sonucu, biri başından ağır şekilde olmak üzere 3 Filistinlinin yaralandığını duyurmuştu.

Haberin ardından, söz konusu 3 Filistinliden ikisinin İsrail askerlerince doğrudan hedef alınarak gerçek mermilerle vurulduğu anlara ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Güvenlik kamerası görüntülerinde, biri elektrikli scooter ile, diğeri koşarak İsrail askerlerinden kaçan, her ikisi de silahsız iki gencin askerler tarafından doğrudan hedef alındığı görülüyor.

Koşan gencin başından vurularak yere yığıldığı, arkasındaki gencin ise ayağından vurulduğu dikkati çekiyor.

Başından vurulan genç yerde hareketsiz yatarken, ayağından yaralanan diğer genç ise İsrail askerlerinin ateşinden korunmak için kendisini sürükleyerek önce park halindeki bir aracın arkasına saklanıyor, ardından yandaki bir binaya giriyor.

AA muhabirine konuşan, yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı aktivist Muhammed eş-Şeyh, İsrail güçlerinin dün akşam saatlerinde şehre baskın düzenlemesi üzerine kent sakinleriyle askerler arasında olaylar çıktığını söyledi.

Şeyh, olaylar sırasında İsrail güçlerinin gerçek mermiyle yoğun şekilde ateş açması üzerine yaralananlar olduğunu ifade etti.

Söz konusu görüntülerdeki iki gencin, protestolara gerçek mermiyle müdahale eden İsrail askerlerinden kaçan Filistinlilerden olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze'deki hastanelerin yarıdan fazlası işlevsiz

DSÖ'nün X sosyal medya platformundan, Gazze'deki hastanelerin durumuna ilişkin paylaşımda bulunuldu.

"Gazze'deki 36 hastaneden 22'si yani yarıdan fazlası yakıt yetersizliği, saldırılar ve güvenli olmayan ortam nedeniyle hizmet dışı kaldı." ifadesi kullanılan paylaşımda, hizmet veren 14 hastanede, kritik ve hayat kurtaran ameliyatları sürdürmek ve yoğun bakımdaki hastalara hizmet vermek için yeterli malzeme olmadığı vurgulandı.

Paylaşımda, şunlar kaydedildi:

"Derhal ateşkes, siviller ile sağlık hizmetlerinin aktif korunması ve uluslararası insani hukuka saygı çağrısında bulunuyoruz."

DSÖ: Risk altında 700 hastayı barındıran Şifa Hastanesini tahliye edemeyiz

Harris, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında, İsrail'in ablukası ve yoğun saldırıları altında olan Gazze'deki hastanelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail'in tahliyesini istediği Şifa Hastanesine ilişkin Harris, "Risk altında 700 hastayı barındıran (Gazze'deki) Şifa Hastanesini tahliye edemeyiz, bu çok zor olur." ifadesini kullandı.

Harris, hastanenin çalışmayı durdurması ve taşınmak zorunda kalması halinde bunun çok zor olacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Gazze'deki Şifa Hastanesinde barınan hastaların ve sivillerin güvenliğini sağlamanın en iyi yolu, can almak değil, hayat kurtarmak adına düşmanlıkları hemen durdurmaktır. Gazze'deki 36 hastaneden 22'si, yani yarıdan fazlası yakıt yetersizliği, saldırılar ve güvenli olmayan ortam nedeniyle hizmet dışı kaldı."

İsrail güçleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 2'si çocuk 31 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin dün gece Kudüs ile El Halil, Ramallah, Kalkilya, Cenin ve Beytüllahim kentlerinde Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenlediği belirtildi.

Gece boyu süren baskınlarda 2'si çocuk 31 Filistinlinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, baskınlar sırasında Filistinlilerin, orantısız güç kullanılarak darbedildiği, gözaltına alınan kişiler ve ailelerinin tehdit edildiği, evlere ve eşyalara zarar verildiği, cep telefonlarına ve bazı eşyalara el konulduğu kaydedildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da 2 bin 570'den fazla Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edilen açıklamada, bu sayının, evlerde, askeri kontrol noktalarında gerçekleşen gözaltılar ile baskı uygulanarak ya da aile bireyleri rehin tutularak teslim olmaya zorlananları da kapsadığı kaydedildi.

Ayrıca bu sayının gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılanlar ile hâlen gözaltında tutulanları kapsadığı aktarıldı.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne bir aydan uzun zamandır sürdürdüğü ağır bombardımana paralel olarak işgal altındaki Batı Şeria'da da baskınlar, gözaltı operasyonları, kentleri askeri kontrol noktalarıyla birbirinden ayırma uygulamalarıyla Filistinlilere yönelik ihlallerin ve şiddetin derecesini gittikçe yükseltiyor.

Yahudi yerleşimcilerin de Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde Filistinlilere yönelik şiddeti durmuyor.

Batı Şeria ve Kudüs'te 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülen Filistinli sayısı 196'ya ulaşmıştı.

İsrail saldırılarının sürdüğü Gazze'de yağan yağmur sonrası çadırlar su altında kaldı

Bölgede etkili olan sert rüzgar ve yağış, saldırılarda evleri yıkılan Filistinlilerin yaşama tutunmaya çalıştığı çadırları yıktı; bazılarında su baskınlarına yol açtı.

Sığındıkları okulun avlusunda kurdukları çadırlara giren suları kovalar ve süpürgelerle boşaltmaya çalışan Filistinliler, uzanacak yardım eli bekliyor.

Filistin devlet televizyonu, Gazze Şeridi'nin güneyinde çadırda yaşayan Filistinli bir ailenin görüntülerini yayınladı.

"Çadırdaki her şey ıslandı"

İçinde bulundukları zor durumu ifade etmeye çalışan Filistinli kadın, "Çadırdaki her şey ıslandı. Çocukların elbiseleri de. Kuzey tarafındaki evlerimizden üzerimizdeki kıyafetlerle çıktık. Değiştirip giyebileceğimiz başka kıyafetimiz de yok." dedi.

Çocukların ıslak kıyafetler nedeniyle hasta olmasından korktuğunu dile getiren Filistinli kadın, üzerlerine aldıkları örtülerin de sırılsıklam olduğunu söyledi.

"İçinde azıcık insaniyet olan gelsin halimizi görsün"

Yağmurun neden olduğu suyu çadırdan boşaltmaya çalışan Filistinli Abdullah da "Her şeyimiz ıslandı; halimizi görüyorsunuz. Yardım kuruluşları nerede? İçinde azıcık insaniyet olan gelsin halimizi görsün." dedi.

Gazze Şeridi'nde yağmurun ve rüzgarın etkisi azalmaya başlasa da hava hala bulutlu.

Gazze'deki bir İsrail askeri "Filistinlileri kovacaklarını ve buraya yerleşeceklerini" söyledi

Her ne kadar İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu "Gazze'yi işgal etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını" iddia etse de bölgeye giren İsrail askerlerinden yeni itiraflar gelmeye devam ediyor.

Sosyal medyada yayımlanan bir görüntüde, Gazze'ye yönelik saldırılarda ağır hasar almış bir binanın önünde 4 İsrail askeri görülüyor.

Askerlerden birinin, İbranice yaptığı konuşmada, "Gazze'yi işgal etme niyetleri olmadığını" ileri süren Netanyahu'ya seslenerek, "Görevimizi, tamamlayıncaya kadar devam edeceğiz; (Gazze'yi) 'fethetmek' (Gazze'deki Filistinlileri) kovmak ve (buraya) yerleşmek. Bunu duydun mu Bibi (Netanyahu'nun lakabı)? 'fethedeceğiz', kovacağız ve yerleşeceğiz." dediği duyuluyor.

Sosyal medyada yayınlanan ve Gazze'nin kuzeyindeki sahil bölgesinde birkaç gün önce çekildiği iddia edilen bir görüntüde de İsrail askeri buraya İsrail bayrağı dikmişti.

Görüntüde konuşan İsrailli bir komutan, "2 bin yıllık sürgünün ardından Gazze'nin limanlarına sahillerine geri döndük. Buradan 20 yıl önce kovulmuştuk. Bu görevi bitirmenin başka yolu yok. İsrail'in hedefi hiç bitmez. Bizim hedefimiz. İsrail'in hedefi, 2 bin yıllık kaybı, bu durduğumuz yerde. Bu savaşa ayrı girdik, bir bitiyoruz. Başımız yukarıda, artık oyalanmak yok. Bizler İsrail halkı, İsrail toprağı için savaşıyoruz. Burası bizim toprağımız." ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Genelkurmay Başkanı: (Lübnan sınırındaki) Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Halevi, ülkenin kuzeyindeki bir komuta merkezini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Halevi, "savunma ve saldırı planlarını onaylayarak" tüm güçlere "harekete geçmeleri için yüksek teyakkuzda olmaları" talimatını verdi.

Halevi, "Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz. Hedefimiz güvenliği sağlamak. Güvenlik durumu, kuzeydeki vatandaşların evlerine döndüklerinde, emniyette hissetmedikleri bir vaziyette kalmayacak." ifadesini kullandı.

İsrail, 7 Ekim sonrası Gazze Şeridi çevresini ve Hizbullah ile sıcak çatışmaların başladığı kuzeyde Lübnan sınırındaki 4 kilometre mesafelik yerleşim alanlarını boşaltmıştı.

İsrail'in açıkladığı rakamlara göre, 120 bin kadarı Lübnan sınır bölgesinden olmak üzere yaklaşık 200 bin İsrailli ülke içinde turistik işletmelere, devlet misafirhanelerine ve farklı yerleşkelere yerleştirilmişti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim'den bu yana 46'sı Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda, 6'sı kuzeyde Lübnan sınırında olmak üzere 365'i asker 1200'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, ölenlerin sayısı 11 bin 240'ı aştı, bu kişilerin en az 4 bin 630'unu çocuklar ve 3 bin 130'unu kadınlar oluşturuyor.

Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 193 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler