Hayati Koca

Hayati Koca

“İyi işten değil, iyi ilişkilerden kurulan takım.”

“İyi işten değil, iyi ilişkilerden kurulan takım.”

Futbol,Asla Sadece Futbol Değildir

Her zaman söylerim. Hakkınız olan bir iş, hakkınız olmadan sizinle ilişkilendirilmiş bir işten daha kıymetlidir. İş insanı yüceltmez, insan işi yüceltir. Uzaktan seyredenler de yücelmiş bir işin üzerindeki insanı görürler; yüce bir işin altında kalanları gördükleri gibi.

Her şey fazlasıyla tamam olmasına rağmen takım iyi futbol oynamıyor. Ana mevkiler çok işlevsiz, bloklar arasında müthiş bir kopukluk var, bir sistem kurulamadı. Her hafta başka bir taktik, farklı bir on bir… Bölge ve kademelerde dayanışma, işbirliği yerine kopuş ve yalnızlaşmalar var. Takım olma ruhu kazanılamadı. Taraftar da yavaş yavaş seyirci konumuna geçti. ( İyi sistemde başarılı sonuçlar hafızalarda ve arşivlerde olduğu halde.)

Bu durumda elbette planlama, yapılanma ve hedef çok önemliydi. Hiçbiri layıkıyla oluşturulmadı. Oyuncu transfer ve değişiklikleri takımın aksayan yönlerine göre değil, kendilerine yansıyanlara bakılarak yapıldı. Takımın malzemecisinden, doktoruna; scuot ekibinden, yardımcılara kadar hepsi yaptıkları işlerle değil de kurdukları ilişkilerle ön plana çıkanlardan seçildi. Dolayısıyla ne iş yapması gerektiğini bilenlerle değil, bir iş üretilip onu öğrenmesi gerekenlerle uğraşıldı. Bu da takımın oyun kalitesini her geçen gün düşürdü. Halbuki taraftar yaz kış, yağmur çamur demeden büyük bir fedakarlıkla takımın iyi olmasını arzuladı. Umudu tükenen taraftarlar, tribüne çekilip seyirci oldu. Şimdi her maçta verimsiz bir orta saha mücadelesi var. 0-0’lık beraberlik serisi de devam ediyor. Bu durum adamsendecilikle geçiştirilecek bir durum değil; çünkü her haneyi ilgilendiriyor. Bazı hanelerde ebeveynler bazılarında çocuklar veya torunlar konunun müptelası veya mağduru olabiliyor.

Herkesin temel isteği en güzeli olsun. En güzelini isteyenler kendi güzellerini değil de gerçekten en güzelini seçip desteklemedikçe durumda bir düzelme olmayacak. Verimsiz bir orta saha mücadelesi sadece emek ve zaman kaybı; umut tükenişidir.

İyi ve güzel için oluşturulacak koro, tüm gürültüleri bastırabilir. Sesiniz varsa ve nefsinizi değil de yaşatacak nefesinizi önemsiyorsanız.

(GÖLGELİKTEN GEÇERKEN, İzler ve Yansımalar)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Hayati Koca Arşivi