Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Kafesi gösterip kümese razı olmamızı sağlıyorlar

Kafesi gösterip kümese razı olmamızı sağlıyorlar

Türkiye siyasi gündemi, Taraf Gazetesi'nin yayınladığı 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' belgesinin ardından, 'Kafes Operasyonu Eylem Planı' belgesinin de yayınlanmasıyla bir kez daha derinden sarsıldı.

Ülkede kaos çıkarma ve darbeye zemin oluşturma çabalarının devam ettiğini ileri süren gazetenin haberine göre, yeni belge Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda Mart 2009'da hazırlanmıştı.

Türkiye'de azınlıklara yönelik saldırıları öngören belgede, suikast, bombalama ve kara propaganda planları yer alıyor. Haberde planı hazırlayan cuntanın, AK Parti iktidarını, gayrimüslimlere yönelik suikast ve bombalı saldırılarla yıkmayı amaçladığı vurgulanıyor. Savcıların belgelere Poyrazköy'de gömülü mühimmatın izini sürerken ulaştıkları ve çok detaylı bilgi sahibi oldukları anlatılıyor. Taraf'ın iddialarının ardından ilgili makamlardan açıklamalar peş peşe geldi.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Taraf gazetesinin 'Poyrazköy Soruşturması' ile ilgili haberi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Başbakanlık 'Söz konusu iddialarla ilgili soruşturma, ilgili yargı makamları tarafından sürdürülmektedir' şeklinde bir açıklama yaparken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti'nin Kızılcahamam'daki 14. İstişare Toplantısı'nda plana ilişkin olarak 'Bu millet kendisini kafeslere hapsetmek isteyenlere her zaman yanıtını vermiştir, bundan sonra da hiç şüpheniz olmasın, yine verecektir' dedi.

Plana AB'den de tepki geldi. Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu temsilcisi Olli Rehn'in sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada planla ilgili gelişmelerin 'çok yakından' takip edildiği dile getirildi.

TÜRKİYE 5 KEZ KAFESLENDİ

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nda 'Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım..' demişti. Dünya güçleri gelip milletimizi zincirleyemedi ama evlatları kümese koyup hapsetmekten çekinmediler. Türkiye, 1923'ten 1950'ye kadar tek parti diktatoryasıyla yönetildi, 60 yıldır demokrasi görünümlü diktatorya da beş kez askeri darbelerle kesintiye uğratıldı.

Dünya sistemindeki konumu bakımından Türkiye, ehilleştirilmiş, yani kümese konulmuş bir toplumdu. Batılı dünya güçleri, Osmanlı İmparatorluğu'nu yıkmış, topraklarını yağmalanmış ve Rusya'nın güneyine karakol olarak Türkiye'yi konumlamışlar.

Türkiye, sosyal, ekonomik ve siyasal özellikleri bakımından tam anlamıyla kümes toplumu özellikleri gösteriyor. Demokrasi görünümlü diktatörlükle kontrol altında tutulan bir halkız, maddi ve manevi kaynaklarımız yağmalanırken sesimiz çıkmıyor, hatta aptalca talanı seyrediyoruz..

Türkiye, düşürüldüğü kümes hayatını demokrasi sanıyor. Kümes toplumu oluşumuz yetmiyormuşuz gibi, 60 yıl içinde tam beş kez askeri müdahaleler ile kafese de konmuşuz. Kümes toplumunu kafese koymak zor olmasa gerek.

Başbakan Erdoğan Türkiye, kendisini kafeslere hapsetmek isteyenlere 'her zaman yanıtını vermiştir, bundan sonra da hiç şüpheniz olmasın, yine verecektir' derken, aslında kafese konulduğumuzu onaylıyor ve buna milletimizin vereceği cevaba dikkatleri çekmek istiyor.

Her kafese konuşumuzda, kümeste tadilat yapılıyor: 1982 Anayasası ile yönetiliyoruz. Bundan önceki anayasayı da 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesini yapan cunta kaleme almıştı. Her kafese alınışımızda kümeste yeni düzenleme yapılıyor ve kafes gösterilip kümese razı ediliyoruz. Yürürlükteki 1982 Anayasa'yı milletimiz yüzde 90 oranında onaylamıştı, yani kafesten kurtulmak için kümese razı olmuştu bir kez daha.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi