İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Koronavirüs

Koronavirüs

Orta sonda torunum
-Koronavirüs hakkında ne düşünüyorsun dede, diye sordu. Çin’de çıkan bir grip virüsü dedim. Bunu o da biliyordu. Ben böyle deyince onu sormadım dedi. Ben sormak istediğini anladım. Sosyal medyada çok gördüm. Çin Doğu Türkistanlılara zulmediyor ya, güya Allah, bu virüsü Çinlilere musallat etmiş. Türlü çeşitli yorumlar...
Doğrusu bazı ilenmeler de gördüm. Akıllı, bilgili bildiğim kişilerden saçma sapan yorumlar. Bu ilkel yorumu ve ilenmeyi ilk defa, sözde bir hocanın sayfasında görmüştüm. Şaşırmıştım. İlimle nasıl bağdaştırıyordu, bilmiyorum. Bir ilerisi filan mübarek kişi dua etti. Allah Çini cezalandırdı tezi. Değilse yaygınlaşmaz.
Hemen konuya girdim. "Koronavirüs Doğu Türkistanlılara zulüm yapan Çinlilere ceza olarak Allah tarafından özel yaratılmış değildir Bu virüs bulaşıcı bir hastalıktır. Başka türlü kabul İslam akaidine aykırıdır." dedim. Konuyu kavramış olmalı ki daha fazla soru sormadı. Gene de ben pekiştirmek için "bu ilkel yorum İslami değildir," diye açıklama yaptım. "İslami olması için İslam kaynaklarında (Ayette, Hadiste) bulunması gerekirdi”, dedim. "Mantıken de yanlıştır" dedim.


Lütfen ilkel yorumlarla islam'ı zayıflatmayalım.

Buraya Öğrencim Abdullah Açık hocanın yorumunu da ilave edeyim. "bu virüs sadece zulüm yapanlara musallat olmuyor. Herkes buna düçar olabilir. O zaman bu bakış açısını izah edemeyiz. Ayrıca hiç tanımadığımız ( masum olma ihtimali olan) insanların acılarına sevinmek bize yakışmaz."

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.