SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat: "SGK Borç Yapılandırmada son başvuru 31 Ağustos.."

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat: "SGK Borç Yapılandırmada son başvuru 31 Ağustos.."

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, 31 Ağustos’ta sona erecek olan 7326 sayılı borç yapılandırması ve Bağkur (4/b) hizmet ihyaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SGK Borç Yapılandırma Ve Banka Kredili Emeklilik;

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, 31 Ağustos’ta sona erecek olan 7326 sayılı borç yapılandırması ve Bağkur (4/b) hizmet ihyaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Canbolat:

"SGK’ya prim borcu olanların yapılandırmanın avantajlarından faydalanması için son başvuru tarihinin 31 Ağustos 2021, peşin ve ilk taksit son ödeme tarihinin ise 1 Kasım 2021 olduğunuaçıkladı.

İl Müdürü Canbolat, 30 Nisan 2021 dönemi ve öncesine ait sigorta primlerinin, Genel Sağlık Sigortası (GSS) priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti.

“Gecikme Zammı ve Cezasını Siliyoruz” Borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarlarının, vatandaşlar için daha avantajlı olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncelleneceğini dile getiren Canbolat, borçların peşin veya taksitle ödenebileceğini, peşin ödeme seçeneğini tercih edenler için hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ının, 2 taksit ödeme seçeneğini tercih edenler için ise yüzde 50’sinin silineceğini belirtti.

Yapılandırılan borçların 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ikişer aylık periyodlarla ödenebileceğini ifade eden SGK İl Müdürü Canbolat, “Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan vatandaşlarımızın 31 Aralık 2021 tarihine kadar ana para borçlarının tamamını ödemesi halinde faizlerinin silinecek. Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış ve ödeme gücü olmadığı tespit edilen vatandaşlarımızın 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırması şartıyla borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek” şeklinde konuştu.

“Bağ-Kurlu Sigortalılarının Borçları Durduruluyor”

Bağ-Kurlu sigortalılarının 30 Nisan 2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerine ilişkin sürelerin, borçların ödenmemesi veya yapılandırılmaması halinde durdurulacağını vurgulayan Canbolat, talep eden Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki düzenlemelerle durdurulmuş hizmet sürelerini yeniden canlandırabileceklerini hatırlattı.

Vatandaşların başvuru yapabilmek için internet, posta veya bizzat başvuru yöntemlerinden birini seçebileceklerini dile getiren Canbolat, internetten yapılacak başvuruların e-Sigorta e-Devlet vasıtasıyla, elden yapılacak başvuruların ise Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapılabileceğini ifade etti.

Ayrıca; Bağkur (4/b) Durdurulan Hizmet İhası, Birikmiş Ek-5, Ek-6 Borçları ve Hizmet Borçlanmaları (Askerlik, Doğum v.s.) ile emekliliğe müstehak olup, borcunu ödeme imkanı olmayan sigortalılarımız için Kurumumz ile Kamu Bankaları (Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası) arasında %1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile ödenmek üzere kredi protokolü imzalanmış olup, 01 Kasım 2021 tarihine kadar kredili emeklilikten faydalanabilirler.

Canbolat, prim borcu olan vatandaşlara yapılandırmayı en iyi şekilde anlatmak ve vatandaşların bu avantajlarından faydalanmasını sağlamak için büyük bir özveri ve titizlikle çalıştıklarını ifade etti."dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler