Selami Kaytancı

Selami Kaytancı

Sivil İnisiyatif Ve Mahmut Eraslan…

Mahmut Eraslan: 'İran Eviriliyor mu devriliyor mu?'

adanapost gazetemizde birlikte köşe yazarlığı yaptığımız, değerli dostum, çalışkan, fedakar insan Mahmut Eraslan Beyefendi, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın partner kuruluşu olan ADYAR'da, 4’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı sonunda, Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Kendilerini can u gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını yüce Rabb’imizden niyaz ediyorum.

Milletimizin bir beka sorunu yaşadığı, var oluş – yok oluş mücadelesi verdiği şu günlerde, “Zeytindalı Operasyonu” ile, ABD başta olmak üzere, yedi düvele karşı bir savaş verdiğimiz bu günlerde, “Tabipler Birliği” gibi bir ihanet şebekesinin yayımladığı bildiri ile oluşan gergin ortam, “sosyal inisiyatif kuruluşları”nın, kısaca STK olarak bilinen sivil toplum kuruluşlarının, psikolojik savaşta ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Mahmut Eraslan kardeşimiz, Adana’da aynı zamanda Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) nin de genel başkanlığı görevini yürütmektedir. Onu, Adana’daki her sosyal inisiyatif faaliyetlerinin en ön safında görürsünüz.

Adana'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, ABD Konsolosluğu önünde protesto edildiğinde, onu gür ve cesur sesiyle dinlemiştik. Diyordu ki:

Yeryüzünü kendi mutlulukları için ateşe veren, kadın, çocuk, yaşlı demeden öldüren, yakan yıkan bu yeryüzü müstekbirlerine karşı, daha güçlü olmak, dayanışmak ve çok çalışmak zorundayız. Cennet sloganlarla kazanılmıyor. Kur'an’ı Kerim'de, “Allah, sizin ellerinizle zalimleri cezalandırmak ve mazlumlara yardım etmek ister.” diye buyurmaktadır. Biz seferden sorumluyuz; zaferden değil. Allah, bizlere sefer şuuru versin!.. Allah birliğimizi ve dirliğimizi güçlendirsin!.

Yine Mahmut kardeşimizi, “Alışveriş Çılgınlığı” olarak bilinen Kara Cuma (Black Friday) için Adana Sivil İnisiyatif Meclisi Başkanı olarak, gösterdiği sert tepki ile takdirle karşılamıştık. “Türkiye'de son aylarda, başta Amerika olmak üzere, birçok ülkede uygulanan Black Friday, yani Kara Cuma uygulamasını kabul etmiyoruz. İslam dünyası için haftanın en mübarek günü olan Cuma günü, tam tersine aydınlık ve mübarek bir gündür. Kara Cuma yoktur; karanlık zihniyetler vardır.” diyordu.

“Mısır’da camiye yapılan saldırıda yüzlerce ölü ve yaralı var. Müslümanlar için kutsal bir yer olan cami, mübarek Cuma günü bombalarla sarsılıyor. Bu vahşi katliamı gerçekleştiren kuklaları kimler eğitiyor, kimler finanse ediyor, kimler koruyup kolluyor, elleri kanlı katillerin arkasında kimler var?!.. Bu ve benzeri cevap bekleyen onlarca soruları bir kenara bırakıyor, yine gündemi sulandırmaya devam ediyorlar. Batı’da en küçük bir saldırı yapıldığı takdirde, programlarını yarıda keserek canlı yayına geçen Batı medyası, yüzlerce insanın can verdiği saldırıyı yine alt yazılarla geçiştiriyorlar. Saldırıya uğrayan, Mısır’da bir cami, can verenler de Müslümanlar; ama aşağılanan, alay edilen, saldırıya uğrayan yine Müslümanlar oluyor.”

“Âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed’i konuştuğumuz bu günlerde, rahmet ve merhametten yoksun karanlık zihniyetler, onun işaret ettiği özel bir gün olan “Cuma”ya karşı, kalplerinde biriktirdikleri kin ve öfkeyi, kara gün diyerek dışa vuruyor, ikiyüzlü kapitalistler, mağazalarında kampanyalar düzenleyerek istismara devam ediyorlar.” diyerek, yapılan alçaklığı protesto ediyordu.

ADYAR'da 4’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, derneğin faaliyetleri hakkında da bilgiler sunuldu. Son üç yıllık yurtiçi ve yurtdışında sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, yardım, tarım ve hayvancılık (süt keçisi) projelerini konu alan sinevizyon gösterisi ile çalışmalar katılımcılara anlatıldı. Çalışmaların sunumunda, daha sonra, son üç yılın bütçe gelir ve gider raporu hakkında katılımcılar bilgilendirildi. 

Değerli kardeşimiz Mahmut Eraslan Bey’e ve ekibine, her iki görevlerinde de üstün başarılar temenni ediyor, hayırlı işlerinde Allah yâr ve yardımcıları olsun diyoruz.

 

Selami Kaytancı

05.02.2018, Adana

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum