Hayati Koca

Hayati Koca

Sözün Ağırlığı

Sözün Ağırlığı

Cumartesi Yazıları - 59

“...toplu halde yalan söylemeye ant içenler, tek tek konuşarak söylediklerine inanılmasını bekliyorlar, şimdilik inanlar da sadece yalan söylemek için birlikte ant içtikleri. Özden yoksun söze, sadece üzülmeli miyiz?”

 

Sözün Ağırlığı


Her söz, slogana dönüştürülebilir; ancak her slogan söz olamaz. Sözü, herkes kendine söylenmiş gibi benimser; fakat slogan sınırlıdır, hedeflidir. Sözün; sloganı kapsaması, örtmesi bu yüzdendir.

Sözün özü, sözün gücü, sözün etkisi, sözün büyüsü, sözün geçerliliği, sözün önemi, sözün önceliği, sözün eskimezliği ve sözün ağırlığı. Ne çok sözümüz var, sözü diriltmek için.

Önce söz vardı, şimdi de söz var. Varlığımız, varlığına adanan efendimizin: “ Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, buna gücünüz yetmiyorsa dilinizle...” emri de sözün etkisini, önemini ve gücünü göstermez mi?

Kadim anlayışın, inanışın, geleneğin, kültürün özü de söze dayanır; onun için sözü başköşeye koymak gerekir. Hâl dili, kâl dili yoksa hiçbiri, belki de en âlâsı lâl dili...

Sözün gücünü artıran en önemli husus, sözünü bilerek söylemek ve sözünün arkasında durmaktır. Söylediğini bilmek, bilerek söylemek... Söylediğini yapmak, yapamayacağını söylememek... Ve en önemlisi, yapmadığını ve hiç yapamayacağını yapmış gibi söylememek... Sözün önemini asıl azaltan da budur. Söylenenin yapılmadığına söylenenler kadar söyleyenlerin de inanması gerekir. Bu önemsenmediğinde ikinci söylenenlere dikkat edecek kimse kalmayacaktır. Sözü göğe çıkaran da yerin dibine batıran da en çok söyleyen, biraz da söylenendir. Değer bir bütündür. Eksik bırakılan her şey değeri törpüler. Törpülenen her şey de küçülür, azalır. Sözü törpülememek için özü ve gölgeyi ihmal etmemek gerekir. Söz; öze dayanmalı, özden gelmeli ve gölgesi de geceye bile düşmelidir.

Kültür ve medeniyetin mimarı sözdür. Yazılı ve yazısız her söz, kültür ve medeniyetin yazgısını oluşturur. Belki de savaş kesen söze, ağulu aşı bal eden bir söze daha çok ihtiyacımız var. Özü yücelenlerin, sözü yüceldikçe gökyüzü derinleşirmiş.
Söz sahibi olmak da söze sahip çıkmak da bir görevdir.

 

Hayati Koca

30.06.2018, Adana

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Hayati Koca Arşivi