Suriye operasyonu öncesi Adana’da provokasyon

Suriye operasyonu öncesi Adana’da provokasyon

Ortalama sekiz yıldır Suriyeli muhacirlerin yoğun olarak yaşadıkları Kocavezir, Kıbrıs Caddesi civarında Suriyeli üç kişinin 5 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiaları sonrasında provokatörler sosyal medya üzerinden halkı kışkırtarak toplanmalarını sağladı ve cadde üzerinde bulunan yüzlerce işyerini tahrip edip bazılarını yağmaladılar.

Olayla Suriyelilerin hiçbir ilgisinin olmadığı, olayı gerçekleştiren kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, küçük çocuğun 11 yaşında bir erkek çocuğu olduğu, tecavüz vakıasının da gerçekleşmediği güvenlik güçlerinin yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmış, konu hakkında Valilik açıklama yapmıştır.

Suriye operasyonu öncesi gücümüzü kırma adına bir iç çatışma hazırlığının ilk adımı Adana’da atılmış olabilir mi?

Suriyelilerin yoğun yaşadığı ve sınır illerimizde buna benzer provokasyonlar tekrar denenebilir mi?

Mümkündür.

Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye’ye yapacağı operasyon öncesi şer odakları ve onların kuklaları harekete geçmiş görünüyor, yaşanan olaylar bunu gösteriyor…

Konuyu biraz daha geriden ele alalım birkaç ay önce Lübnan üzerinden ülkemize giriş yaptığı ve Esed’in elemanı olduğu iddia edilen Mahmut el Hud, Adana’ya neden geldi, kimlerle hangi konuları görüştü?

Mihraç Ural'ın Acil'ci Şebbihaları, Apocular ve Şam'dan gelen Esed'çi Şeyhin adamlarının işin içinde oldukları, farklı mahallerden gelen hırsızlık çetesi ve torbacıların iş yerlerini yağmaladığı iddia ediliyor.

Yaşanan olaylar sonucu daha fazla hazırlıklı ve hızlı olunması gerektiği ortaya çıkıyor.

Adana eski emniyet müdürlüğü arkasına çok yakın bir mesafede yüzlerce iş yeri tahrip edilip içindeki eşyalar yağmalanırken polisin yetersiz mi, geç mi kaldığı tartışılıyor. İstihbaratın bu bölgede daha aktif olması, sosyal medyada halkı kışkırtan ve suça teşvik eden hesapları sıkı takibe almasında fayda var.

Olayların yaşandığı günün ertesinde planın ikinci aşaması diyebileceğimiz, PKK’nın bazı mahallelerde sokaklara inmesi, Adana Valiliğinin aldığı tedbirler ve hazırlıklar sonucu korkulan olmamış, Adana rahat bir nefes almıştır.

Cumhurbaşkanın ABD’ye gidişi ve Tramp görüşmesi sonucunda varılacak uzlaşma/anlaşma veya tersi bir durum önümüzdeki günlerde yaşanacakları belirleyecektir.

Tedbirli ve teyakkuz halinde olmasında da fayda var.

Suriyelilerin işyerlerini açıp gördükleri manzara karşısında nasıl bir tepki veririler bilemiyorum. Fakat Suriyelileri kışkırtma olasılığına karşı tedbirli olunmasında fayda var. Kocavezir, Kıbrıs caddesi ve yakın mahallelerde Suriyeliler ile birlikte Türk, Kürt, Alevi vatandaşlarımız yaşıyor.. birçok açıdan sıkıntılı bir bölge…

Önümüzdeki lezzet festivali ve geniş katılımlı etkinliklerde sıkı güvenlik tedbirleri alınması ve Adana genelinde huzur operasyonları aralıksız sürdürülmeli.

Sınırlarımıza yapılan yığınak, Akdeniz de konuşlanan gemiler çemberin daraldığını gösteriyor.

Ülkemize yönelik sinsi planları bozma girişimlerimiz karşısında içerideki işbirlikçileri ile bir iç çatışma için fırsat kollayan şer odaklarına karşı birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde olmak, sağduyu ile hareket etmek zorundayız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.