Selim Elçi

Selim Elçi

Talihsiz Adana

Talihsiz Adana

31 Mart Yerel Seçimlerine 15 gün kaldı...

Yerel seçimlerin aslında basit bir seçim olmadığını en yakından hissettiğimiz Adana’da yaşıyoruz.

Adana’da seçim rüzgârları çok sert esiyor. Kentin tüm kavşak, bulvar ve direklerinde seçim afişleri fütursuzca asıldı. Böylece insanlar siyasi baskı altına alındı.

"Başka bir şehirde bu kadar yaygın afişleme olmamıştır"

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi öncesinde belediye başkan adayları ve muhtar adayları, yasaklı yerlere bile seçim afişi asarak hem görüntü kirliği oluşmasına neden oldu hem de trafiği tehlikeye soktu.

Bu durumdan dolayı Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, "Başka bir şehirde bu kadar yaygın afişleme olmamıştır" dedi.

Adaylar, halka en ekonomik iftar yemeği vermekle yetiniyor…

Peki, bu logo ekranlarından, afişlerden, türlü çeşit reklam materyallerinden kimler kazanç sağlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir firmaları afişinden, çantasına, lokumundan kahvesine, kupasından kalemine reklam kaymağını yiyor… Bu reklam çalışmalarının Adana ya da kiri pası kalıyor… Daha acı olanı ise milyon dolarlar vererek insanları esir alan adaylar yerli firmalara en ekonomik iftar yemeği vermekle yetiniyor… Daha da vahimi yaygın basın reklama doydu, yerel basın ise ne reklam aldı, ne de ciddiye alındı. Hatta davet ettikleri yerli basını mensuplarını toplantılara itele kakıla içeri aldılar.

Belediyelerin ekonomiyi düzeltme imkanı olmayabilir ama imardan kültüre, temizlikten şehir huzuruna kadar hayata dair hemen her şeye etki eden kurumlardır.

Adana bol aksiyonlu, pejmürde bir şehir haline geldi...

Adana bol trafik ışıklı dar caddeler, çıkılamaz sokaklar, bakımsız yollar, temizlenmeyen parklar ve bahçeler, kaderine terk edilmiş, perişan, bol aksiyonlu, pejmürde bir şehir haline geldi.

Şehir, belediye hizmetleri anlamında uzun yıllardan beri aynı mantıktaki kadro ile yönetiliyor. Belediyelerde eş, dost, akraba kayırmacılığı, hemşericilik, hizipçilik güdümü yapmakta iken ehliyet ve liyakat sahibi insanlar ise her zaman olduğu gibi yetkisiz ve etkisiz halde…

Bir terane tutturmuşlar “Adana sahipsiz” diye...

Ezcümle, Adana’nın ilçesi mesabesindeki komşu iller, bizimle alay eder olmuş. Yarım asır önce yalın ayak gelenler Adana’nın sahibi olmuş havasına girerek, birde terane tutturmuşlar “Adana sahipsiz” diye... Yerli sanatçılarının ise ne güdecekleri bir koyunları, ne de üfleyebilecekleri bir kavalları kalmış. Öylece bakakalmışlar…

"Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde"

Ziya Paşa

Siyaset uğruna her şeyi mubah görmek, kötü politikacıların ve maceracıların işidir...

Özetle: “Politika, bir bilimdir, sanattır; bir yüzü bilgiye, bir yüzü davranışa bakar. Ama her şeyden önce ahlâktır. Ve siyaseti amaç edinmek, siyaset için siyaset yapmak, siyaset uğruna her şeyi mubah görmek, kötü politikacıların ve maceracıların işidir.

Yani, kadirşinas insanların yurdu Çukurova’da, iyilik ve güzellikler diyarı Adana’yı böyle hazin görmek bizi üzüyor.”

Adanalıyık diyen herkes belediye seçimlerine sahip çıkmalı...

Adana’ya yakışan, geçmişle gelecek arasında bağ kuran gençleri kucaklayan, kültürü, tabiatı önceleyen, kalkınmasında ve modernleşmesinde çok daha etkili ve adil bir şekilde yönetilmesidir.

Evet.

Gazetemiz bu günden itibaren yerel seçim haberi olarak, parti genel başkanlarının açıklamalarına yer verme kararı almıştır.

Sonuç olarak, Adana Belediye Başkan adayları tercih ettikleri yaygın basın ve reklam firmaları akıl verir ama Adana ruhunu veremez... Adana’da siyasetin kaygan zeminde yapılmasının sebebi uzaktan halka rağmen yönetim ve adayların belirlenmesidir..

Yani, Hakkın ve halkın rızasına uygun olmayan yöneticiler rezil rüsva olmaya mahkumdur..

Bî-baht olanın bağına bir katresi düşmez

Bârân yerine dürr ü güher yağsa semâdan

Valimiz Ziya Paşa hislerimize tercüman olmuştur...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Selim Elçi Arşivi