‘TÜİK ve Veri Paylaşımı’ Konulu Sempozyum

‘TÜİK ve Veri Paylaşımı’ Konulu Sempozyum

Çukurova Üniversitesi’nde ‘TÜİK ve Veri Paylaşımı’ Konulu Sempozyum Düzenlendi

Çukurova Üniversitesi’nde ‘TÜİK ve Veri Paylaşımı’ Konulu Sempozyum Düzenlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürü Orhan Deha Dede, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.

ÇÜ Akif Kansu Toplantı Salonu’nda düzenlenen “TÜİK ve Veri Paylaşımı” konulu sempozyumun açılışında konuşan Çukurova Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Genç, “Veri kullanan bölümlerimizin veriye ulaşmasında TÜİK önemli bir kurumumuz. Dolayısıyla bu veriye nasıl ulaşabileceğimiz, nasıl kullanabileceğimiz konusunda bize yol gösterecek olan bu tür eğitim ve toplantıları çok önemsiyoruz. İkincisini gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantılarını geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Genç’ten sonra kürsüye gelen Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürü Orhan Deha Dede konuşmasına eğitim ve meslek hayatından örnekler sunarak başladı. “TÜİK ve Veri Paylaşımı” başlıklı sunumunda Dede,  TÜİK’in genel yapısı, görevleri, resmi istatistik programı, istatistik üretim süreci, veri kaynakları ve kurumsal web sayfasıyla ilgili detaylı bilgi aktarırken, mikro veri kullanımı konusunda da mikro veri ve çeşitleri, mikro veriye erişim, veri araştırma merkezi (VAM), VAM’da A grubu mikro veri kullanımı, B grubu mikro veri kullanımı, TÜİK mikro verileri ile hazırlanan çalışmalara erişim konularını örneklerle anlattı.

Sempozyum katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler