Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Türk hacı adayları, Suudi Arabistan yönetiminin 2 yılın ardından yurt dışından hacı adaylarını kabul etmesiyle kutsal topraklara kavuştu. İhramlarını giyen hacı adayları, Kabe'yi ziyaret ediyor.

Suudi Arabistan, korona virüs salgınının başlamasından bu yana ilk kez bu yıl yabancı hacı adaylarını ülkeye kabul ediyor. Binlerce hacı adayı, 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklara kavuşuyor. Müslümanlar, Hicri 1443 yılının hac ibadeti için Mekke-i Mükerreme'ye gelmeye başladı. Dünyanın dört bir tarafından yola koyularak Cidde Havalimanı ve Cidde Limanına gelen hacı adayları, ihramlarını giyip mikat mahallinden geçerek Mekke şehrine geliyor. Yollar "Lebbeyk, Allahümme lebbeyk (Geldim Allah'ım, davetine geldim)" nidaları ile çınlarken, önce Medine-i Münevvere'ye gelip Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in kabrini ziyaret eden hacı adayları, kara yolu ile Mekke'ye geçiyor. Hacı adaylarının Mekke'ye girişi 5 Temmuz'a kadar hac vizesi ile devam edecek.

Türk hacı adayları kutsal topraklarda

Telbiye, tekbir ve tesbihat ile gelen binlerce hacı adayı, Mekke'ye ulaşmanın heyecanını yaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonunu takip etmekle görevli basın kafilesi de Prof. Dr. Emin Ay'ın duaları ve okuduğu ilahileri ile kutsal beldelere giriş yaptı. Kabe'ye kavuşanlar, ihramlı olarak umre tavaflarını Kabe'de huşu içerisinde yaptı. Daha sonra Safa ve Merve tepeleri arasında 7 şaft (tur) ile say vacibini yerine getiren hacı adayları, tıraş olarak ihramdan çıktı. Türk hacı adayları kutsal topraklara kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, hacca gelmeyi arzu edenlerin bu dileğinin en kısa zamanda gerçekleşmesi için dua etti.

“Bu nimete kavuştuğumuz için Rabbimize şükürler olsun”

Türk hacı adayı, “Kabe-i Muazzama'ya büyük bir hasretle kavuştuk. Fakat inşaatlar var. Kabe'nin etrafı kapatılmış. Dolayısıyla ziyaretlerde Müslümanlar biraz gariplik çekiyor. Fakat hamd olsun, bu nimete kavuştuğumuz için Rabbimize çok şükürler olsun. Rabbim hiç gelmeyenlere de nasip eylesin. Gelenlerin de haccını haccı mebrur eylesin inşallah” ifadeleriyle yaşadığı duyguları dile getirdi.
Türk hacı adayı Burak Varlık ise, “Kabe-i Muazzama'ya gelmek ilk kez nasip oldu. Umremizi bugün itibarıyla yaptık. Çok fazla bir yoğunluk yoktu. Cenabı Hak nasip etti. Elhamdülillah, çok mutluyum. Hac farizamızı yapmak için ilk adımını atmış olduk. Cenabı Hak isteyen herkese nasip etsin inşallah” diye konuştu.

Bu yıl yeni uygulamalar yürürlükte

Bu yıl inşaat çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği Kabe-i Muazzama'da hacı adayları yeni uygulamalarla da karşılaşıyor. Metaf alanına (Kabe'nin etrafında tavaf etmek için tahsis edilen yer, zemin) ihramı olmayanlar alınmıyor. İhramlı olmayan hacı adayları, ilk metafın dışında ve üst katlarda tavaf yapabiliyor. Ayrıca Hacerü'l esved taşı ile Kabe kapısı arasındaki kısım (Kabe duvarı) olarak bilinen 'mültezem'e, cennet taşı Hacer'ül Esved'e ve Kabe'nin duvarlarına yüz süren, hürmet gösteren hacılar, salgın tedbirleri gerekçe gösterilerek Kabe'nin etrafına bariyer konulması nedeniyle artık Kabe'ye hiçbir şekilde dokunamıyor. Daha önce sakin dönemlerde Hacer'ül Esved'i ziyaret eden Müslümanlar, Allah'ın evi Beytullah'a yüz sürerek dualar ediyordu. Kabe'nin içi gibi kabul edilen Hicri İsmail'de namaz kılıp huzur bulan hacı adayları, artık bu güzellikleri yaşayamıyor. Bariyerler yüzünden hiçbir yere dokunmak artık mümkün değil.

Safa ve Merve tepesinde taşların üzerinden selamlama imkanı da bu yıl bulunmuyor.
Kabe-i Muazzama'da inşaat çalışmaları da devam ediyor. Babüs Selam kapısında iki yeni dev minare inşa ediliyor. Ayrıca Mekke'deki bazı otellerin ve dükkanların halen kapalı olmasıyla sakinlik göze çarpıyor.

Kabe içinde ve yakınında 24 saat sağlık hizmeti

Suudi Arabistanlı yetkililer, tüm hastaneler ve sağlık merkezlerinin operasyonel planlarını tamamlayarak bu yılki hac sezonuna hazır olduğunu duyurdu. Hacılara sağlık hizmeti sağlamak için 3 acil durum merkezinin yanı sıra 2 acil durum hastanesi de Kabe içinde ve yakınında günde 24 saat hizmet verecek.
Ayrıca hac vizesi olmadan Harem sınırlarına girmeye çalışanlara kişi başına 2 bin 666 dolar ceza kesilecek.

Salgın gölgesinde hac ibadeti

Suudi Arabistan yönetimi, bu yıl salgın tedbirleri nedeniyle hac kontenjanlarını yine sınırlı tuttu ve yüzde 50 oranında düşürdü. Türkiye'den ise toplamda 37 bin 770 hacı adayı için kontenjan ayrıldı. Hac ibadeti için ülkeye giriş izni alan hacı adaylarına yönelik de salgın tedbirleri uygulanıyor. Bu çerçevede 65 yaş altı, iki doz aşılı ve son 72 saat içinde negatif PCR test sonucu ibraz eden Müslümanlar hac ibadetini yerine getirebilecek. Salgın öncesi yaklaşık 2 milyon hacı adayının yer aldığı hac mevsiminde bu yıl yaklaşık 1 milyon hacı adayı kutsal topraklara girebilecek.

Öte yandan, Covid-19 nedeniyle 2 yıldır yurt dışından hacı adayı kabul etmeyen Suudi Arabistan yönetimi, 2021'de yalnızca yurtiçinden 60 kişinin hac yapmasına izin verirken, 2020'de ise yine yurt içinden sadece bin kişinin hac ibadetini yerine getirmesine müsaade etmişti.

İrfan Altıkardeş - Süleyman Aydın

Yerel Haberler

Kazdağları'ndan geçen Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması bekleniyor

Kazdağları'ndan geçen Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması bekleniyor

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Kazdağları’dan geçen Assos ve Troya Tünelleri’nin Ağustos ayında açılması planlanıyor. Yüzde 90’ı tamamlanan projenin belirtilen süreden 10 ay önce hizmete girmiş olacak. Bu sayede 50 dakika süren yol, 5 dakikaya inecek.

Kazdağları'ndan geçen Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması bekleniyor - Tıkla İzle

AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Fatih Kocabıyık, parti yöneticileri ve basın mensuplarıyla birlikte yüzde 90'ı tamamlanan Assos ve Troya Tünellerini inceledi.

Ayvacık ile Küçükkuyu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Assos ve Troya Tünellerinin yapımı 2016 yılında başladı. Bin 700 metre çift tüp Assos Tüneli ve 4 bin 17 metre çift tüp Troya Tünelinin kazı+destekleme, nihai kaplama betonu ve üst yapı (asfalt) imalatları tamamlandı. Aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme imalatları ise tüm hızıyla devam ediyor. 600 personel ve 160 iş makinesiyle 24 saat aralıksız vardiya sistemiyle devam eden tünellerin Ağustos ayında tamamlanarak trafiğe açılması planlanıyor.

Bölge turizmine ciddi katkı sağlayacak

Küçükkuyu rampalarındaki mevcut yolun konforsuz ve virajlı olması sebebiyle çok tercih edilmeyen bu güzergâh, yeni bölünmüş yolun ve tünellerin trafiğe açılması ile birlikte çok daha fazla tercih edilir hale gelecek ve bölge turizmine ciddi katkıda bulunulacaktır.

Yol süresi 50 dakikadan 5 dakikaya

Assos Tüneli - Küçükkuyu arası 12,15 kilometre olan mesafe 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 kilometreye düşecek. Yolun bölünmüş olarak trafiğe açılması ile yol sürüş konforu artacak ve 50 dakika olan süre de 5 dakikaya inecek. Bu durum gidiş-geliş olarak çalışan yolda kazaları en düşük seviyeye indirerek can ve mal kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt olmak üzere toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunulacak.

Çevreci proje

Güzergâha ait ilk proje için kesilmesi gereken ağaç sayısı 40 bin adet civarındayken, ilgili kesimin tüneller ile geçilmesiyle birlikte kesilen ağaç sayısı 2 bin adette kalmış ve bu süreç çevre açısından en az tahribatla atlatıldı. Güncel proje tutarı 2.955.000.000 TL olup, yola ve tünellere bugün itibariyle harcanan para 2.406.000.000 TL olduğu belirtildi.

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Makas ve beraberindekiler yapımı devam eden tünellerin şantiyesine brifing aldı. Proje Müdürü Hasan Serdar Hasgül tarafından basın mensuplarına devam eden çalışmalar hakkında bilgi verildi ve daha sonrasında tünellerden geçildi.

Başkan Makas: “Marmara bölgesinin en uzun tünelleri”

Ayvacık ilçesinin çok kıymetli olduğunu ve tünellerle birlikte bölgeyi daha hareketli hale getireceğini belirten, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, “Aldığımız müjdeye göre Ağustos ayında inşallah burası tamamlanmış ve hizmete açılmış olacak. Bu tüneller bin 700 metre ve 4 bin 17 metre olmak üzere toplamda yaklaşık 6 kilometreye yakın bir uzunluk teşkil ediyor. Her bir etap ikişer tünelden meydana geliyor. Gidiş geliş toplamda 12 kilometrelik bir tünel yapısından bahsediyoruz. Bu tüneller Marmara bölgesinin en uzun tünelleri. Dünyanın en büyük köprüsünün Ege ve Akdeniz'e açılan kapısı adeta” dedi.

“50 dakika süren bu yolculuk şimdi 5 dakikaya inecek”

Başkan Makas, konuşmasının devamında ise, “Tüneller pandemiye rağmen 10 ay erken bitip inşallah Ağustos ayında hizmete girecek. Bu proje aynı zamanda yıllık 100 milyon liraya yakın iş gücü ve akaryakıttan tasarruf sağlayan insanların, vatandaşımızın zamandan tasarruf ettiği çok kıymetli bir proje. İstanbul-Balıkesir arasındaki yollar arasında duble yol olmayan tek kesim kaz dağları yollarıydı. Fakat şimdi bu tüneller ile birlikte burasıda 6 kilometrelik yerde duble bir şekilde duble yol haline geldi. Burada Ağustos ayındaki açılışa yetiştirilmesi amacıyla şu anda 24 saatlik çalışma esasına göre 600 personel alnının terini buraya akıtmaktadır. Yine aynı şekilde 160 makine ve ekipman burada hizmet vermektedir. Tünellerin açılışı ile beraber burada yaklaşık 50 dakika süren yoğun trafikte özellikle yaz aylarında turizmin yoğun olduğu bu aylarda zaman zaman 50 dakikaya yakın süren bu yolculuk şimdi 5 dakikaya inecek” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler