Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Türkiye ile Mısır parlamentoları çıkış yolunu bulabilir..

Türkiye ile Mısır parlamentoları çıkış yolunu bulabilir..

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, Türkiye Mısır krizinin parlamentolarının devreye girilmesiyle aşılacağını belirterek “Parlamentolar, zaten uluslararası ilişkilerde aktördür.” dedi.

Mustafa Yürekli “Kırk Kare: Erdoğan Mursi Dostluğu”  başlıklı yazısında Türkiye Mısır parlamentoları krizden çıkışı bulmakta zorlanmayacağını söylemişti:

“Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin muhalefete alan açması halinde, parlamentolar üzerinden kurulabilecek bir bağlantı ile ilişkiler belli oranda yumuşatılabilir; yakın gelecekte, Türkiye ile Mısır parlamentoları, elbette onurlu çıkış yolunu kolayca bulabilir.” demişti.

Bu tezin gündeme getirilmesinden sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, uluslararası ilişkilerde sorun yaşanan ülkeler konusunda, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde sürdürülen ilişkilere katkıda bulunmak amacıyla devreye girebileceğini açıkladı. Şentop’un bu süreçte uluslararası ilişkilerde üstleneceği rolün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede ele alınan konular arasında olduğu öğrenildi.

TBMM Başkanı Şentop, ilk olarak  İsrail Parlamento Başkanı’na mektup yazdı. Şentop’un ABD ile ilişkiler konusunda da rol üstleneceği, ilk adım olarak ABD’deki sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yapacağı ve ikinci aşamada da parlamento başkanıyla bir araya gelinmesinin planlandığı konuşuluyor.

Güvenilir kaynaklar, TBMM Başkanı Şentop’un, Mısır’la ilişkiler konusunda da çalışma yaptığını belirtmektedir. İsrail’le oluşturulan mektup diplomasisinin, Mısır’la da kurulması planlanıyor. Şentop’un Mısır’la da parlamento başkanı düzeyinde temas kuracağı ve iki ülke ilişkilerinin eski düzeyine kavuşturulması için parlamento heyetleri oluşturulması konusunda girişim başlatacağı zaten basına yansıdı.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, bu gelişmelerden sonra sosyal medyada yaptığı yeni açıklamada, Türkiye Mısır krizinin parlamentolarının devreye girilmesiyle aşılması konusunda “Parlamentolar, zaten uluslararası ilişkilerde aktördür. Çoktan devreye girmesi gereken Türkiye Mısır parlamentoları krizden çıkış konusunda bir an önce harekete geçip Türkiye Mısır dostluk heyetlerini teşkil ederek tarihi sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bu konudaki ihmal, ağır davranma ya da gerekli çabayı göstermeme vebaldir.”  dedi.

Mustafa Yürekli, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Vekili İbrahim Munir’in açıklamasına göre, Mısır yönetimiyle 2013 yılından bu yana yaşadıkları krizin çözümünde Türkiye'nin ara buluculuğunun teşkilat yönetimi tarafından kabul edildiğini söyledi. 
Kaynak: Ulu Kanal

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi