Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Türkiye-Nahçivan-Azerbaycan Kara Yolu Açılmalı

Türkiye-Nahçivan-Azerbaycan Kara Yolu Açılmalı

azerbaycan-kara-yolu.jpg

Azerbaycan'ın, işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesine yönelik yürüttüğü operasyonlarda Bakü'nün ilerleyişi devam ederken Ermenistan'ın gasbettiği topraklar teker teker kurtarılıyor. Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, Nahçivan ile Azerbaycan ana karasının bağlantısının sağlanması yönünde öneride bulundu.

Azerbaycan ordusunun hızlı ilerleyişi karşısında adeta eli kolu bağlanan Ermenistan, Fuzuli ve Cebrayil bölgelerinden hızla geri çekiliyor.

Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtulması için Azerbaycan, hem sahada hem de masada mücadele verirken, Azerbaycan-Türkiye hattı ile Azerbaycan ana karasının Nahçivan ile bağlantı sağlanması yönünde önemli bir açıklama yapıldı.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli "Azerbaycan, hem  sahada hem de masada mücadele veriyor, yapılması gerekeni titizlikle yapıyor. Müzakere masasında güdülen temel strateji ise Dağlık Karabağ'ın işgalden bütünüyle kurtarılmasıdır.  Ama bu eksiktir." değerlendirmesinde bulundu.

Dağlık Karabağ'ı işgalden kurtarılmasının Azerbaycan'ın temel stratejisi olduğunu ifade eden Mustafa Yürekli, "Azerbaycan aynı zamanda Nahçıvan Özerk Bölgesi ile kara yolu bağlantısını sağlamayı da hedeflemelidir. Türkiye, Nahcivan, Azerbaycan karayolu ile birbirine bağlanmalıdır. Dolayısıyla Azerbaycan'ın temel stratejisi, Dağlık Karabağ'ın Ermeni işgalinden kurtarılması ve Nahcivan’a karayolu ile bağlanma olmalıdır." dedi.  

Kaynak: Ulu Kanal

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi