İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Türkiye'de Suriyeli Sayısı

Türkiye'de Suriyeli Sayısı

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısını 700 binin üzerinde olarak açıkladı. Geçen haftalarda Suriyeli göçmen sayısını üç milyon 500 binden fazla diye açıklamıştı. Toplam rakam beş milyon civarı.

Ben bundan rahatsız değilim. Hükümetin şu kadar milyar dolar beyanı da, yani o kadar para harcanması da beni rahatsız etmez. Beni göçmen toplumları ile Türk toplumu arasında integre olamamış olmak rahatsız eder, ediyor.

Bir de Türkiye sınır şehirlerinde Arap yığılması rahatsız eder. Türkiye bütünlüğü her şeyin üstündedir. Sınır şehirlerinin nüfus yapısı değişmemelidir .

Misak-ı Milli'nin Suriye cihetinde Türk nüfusu Türkmen köyleri hariç azınlığa düştü. 1980'de Halep'ten geçtiğimde halkın%80'i Türk idi. Haleb'in nüfusu 300 Bin idi. Kırk senede çok şey değişti. Haleb'in nüfusu iç savaş öncesi üç-dört milyon oldu, Halep Araplaştı. Sınır illeri büyüdüler, göçlerle Araplaştılar. Kamışlı şehri Kürt Türk ağırlıklı idi, çok büyüdü göçler ile Araplaştı. Haseke Türkmen şehri idi, göçlerle Araplaştı. Idlib 400 bin nüfuslu Türkmen yöresi idi. Şimdi Türkiyeye bağlı ÖSO kontrolünde dört milyon nüfuslu, Türkiye taraftarı Arap yöresi oldu. Misak-Milli'de haklılık gerekçemiz Suriye'de zayıflıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi