Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Vefatının yıl dönümünde yazarımız Yusuf Ziya Öter’i rahmetle anıyoruz...

“Akıncıların iman ve sabrı, Ülkücülerin azim ve cesareti ile birleşmediği müddetçe Türk gençliği huzura kavuşamayacaktır.”

N. Fazıl Kısakürek

Değerli yazarımız Yusuf Ziya Öter’i arkadaşlarımızla birlikte geçmiş güzel günleri yâd ederek, yazarımızı rahmetle anıyoruz.

Biliriz ve inanırız ki, kültür hafızamızı diri tutmak ve düşünce dünyamızın sürekliliğini sağlamak için; aramızdan ayrılan yazarımızı, bugünün değerli kalemleriyle anıyor, vefatının birinci yılında bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyoruz.

Adanapost Haber Sitesin’de 10 yıla yakın ekonomi editörü olarak emek veren, “Milli olmak, yaşanılan vatanı karşılıksız sevmektir.” diyen şair-yazar Yusuf Ziya Öter, vefatının 1. yıl dönümünde "Zirvelerde Dolaşmak" isimli kitabı, Ova yayınları tarafından hazırlandı. Yazarımızın kitabı "Zirvelerde Dolaşmak" gençlik yıllarından başlayarak gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarının derlenmesinden ve Adanapost’ta yayınlanan yazılarından oluşmuş bir seçkidir.

zirvelerde-dolasmak.jpg

“Zirvelerde Dolaşmak” kitabından alıntılar:

“Fazileti aradım, rüşvet çıktı yoluma.

Adaleti aradım, katil girdi koluma!”

İstanbul, 28.10.1968

Yüz elli yıldan sonra, gerçek olan bu rüya

Allah’ım bu ne saadet, entelde niçin bulunmaz haya.

Adana, 29.10.2013

Necip Fazıl Kısakürek’in Adana Konferansından:

- “Adana stadyumunda gol diye ayağa fırlayan seyircinin coşkusu Çukurova’da yankı bulsa bu şehirde ve bu vatanda halledilmedik hiçbir sorun kalmazdı.”

- “Basın sağır bir mürebbiyenin elinde, kamçıya göre hareket eden bir sirk palyaçosudur.”

- “Akıncıların iman ve sabrı, Ülkücülerin azim ve cesareti ile birleşmediği müddetçe Türk gençliği huzura kavuşamayacaktır.”

ASIM’IN NESLİ

Asım’ın nesliyim ben, Asım mı benim babam?

Rasul’den başka sevgi taşımaz benim kafam.

İstanbul, 10.09.1969

ZİRVELERDE DOLAŞMAK

Enginde kanat çırpıp, sonsuzluğa ulaşmak.

Gaye onda yok olup, zirvelerde dolaşmak.

Adana, 30.11.1984

zirvelerde-dolasmak.jpg

‘Zirvelerde Dolaşmak’ isimli kitabın sunuş yazısı:

“Yusuf Ziya Öter Bey’le, bir dost meclisinde karşılaştık.

Ondaki Necip Fazıl Kısakürek sevgisi dikkatimi çekti. Çok geçmeden tanıştık. Necip Fazıl Kısakürek ile hatıraları üstadı zaman zaman yad etme imkânı oluyor. Üstattan tevarüs ettiği yazma ideali, yazar ahlakı ve sorumluluğu, Yusuf Ziya Öter Bey’le ilişkimizi geliştirdi.

Yusuf Ziya Öter Bey, iyi bir kalem; dikkati canlı ve duyarlılığı yeryüzünü kuşatan bir yazar. İyi okumuş, ciddi bir birikimi var. Küresel ölçekte, İslam milletini gün be gün takip etmektedir.

‘Zirvelerde Dolaşmak’ isimli bu kitabı, gençlik yıllarından başlayarak gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarının derlenmesinden ve adanapost’ta yayınlanan yazılarından oluşmuş bir seçkidir. Kitaba girmeyen pek çok çalışması bulunmaktadır.

‘Zirvelerde Dolaşmak’ kitabı hazırlanırken, yazar Yusuf Ziya Öter’ in fikir âlemi ve şiir dünyasını karakteristik özellikleriyle ortaya koyma gayesi esas alındı. Umarım bu metinler, onu tanıtmada başarılı olur.” dedi.

Mehmet Yürekli

Adanapost İnternet Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.