Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Yaz Kur'an Kursları başlıyor..

Yaz Kur'an Kursları başlıyor..

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl düzenlenecek Yaz Kur’an Kursları bugün, 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü başlıyor. Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak Kur'an kursları eğitimleri, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Kur’an okuma, MüslümanlarIn vazgeçemeyecekleri bir ibadet ve İslam dinini anlamanın ilk adımını oluşturmaktadır. Dolayısıyla Cebrail aleyhisselamın Peygamberimiz sallahu aleyhi veselleme  ilahi mesajları okumasıyla başlayan bu uygulama, O’nun da ashabına okumasıyla genişlemiş ve yetiştirilen hafızlar ve Kur’an öğreticileriyle günümüze kadar yayılarak gelmiştir.

Şüphesiz bunda, Peygamberimizin sallahu aleyhi vesellem, Kur’an’ın öğrenilmesi, öğretilmesi, okunması, anlaşılması ve içeriğine uygun yaşanması yönündeki emir ve tavsiyelerinin önemli katkı sağladığı bir gerçektir. Bir bakıma Kur’an’ın okunması, İslam eğitim-öğretim etkinliklerinin en temel hareket noktasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda Kur’an eğitim-öğretimi İslam din eğitim-öğretiminin ilk örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

İslamiyet'in ilk dönemlerinde Kur’an ve dini bilgilerin eğitim ve öğretimi, Mekke’de Erkam’ın evi , Medine’de ise Mescid-i Nebî’nin bitişiğinde kurulan “Suffa’da gerçekleştirilmekteydi. Peygamberimiz Suffa’da bizzat kendisi görev aldığı gibi, görevlendirdiği sahabeler de eğitim-öğretim hizmetlerinde bulunmuşlardır. Bu sahabeler hiçbir ücret almadıkları gibi, öğrencilerden de herhangi bir ücret talep edilmemekteydi. Bu yapılanmanın sevk ve idaresi bizzat peygamberimiz tarafından gerçekleştirilmekteydi. Bu dönemde ortaya konulan insan, eğitim ve öğretim anlayışı ile bunlara göre gerçekleştirilen eğitim uygulamalarının sonraki eğitim faaliyetleri için daima bir model olma özelliğini koruduğu unutulmamalıdır.

Kur’an Kursları, vatandaşların anayasal haklarından biri olan din eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere ilk kez 1925 yılında devlet eliyle kurulmuşlardır. Bu kurumlar, Diyanet  İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatında, en önemli yaygın din eğitimi  kuruluşlarıdır. İlk açıldığı yıl hafız yetiştirmiştir.

Kur’an Kursları, 1925’ten günümüze varlığını sürdüren ve hiç kapanmayan din eğitimi kurumlarıdır. Toplumumuzu din konusunda aydınlatmakla ve din hizmetlerini yürütmekle yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din eğitimi faaliyetlerini öncelikle camiler ve Kur’an kursları aracılığıyla yürütmektedir. Bu yönüyle Kur ’an kursları, yaygın din eğitimi kurumlarıdır.

Yaz Kur’an Kursları’nın Hedefleri

Yaz Kur’an Kursları, okulların tatil olduğu zamanlarda ilköğretimin 5. sınıfını bitiren öğrencilerden Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenmek, bilgilerini geliştirmek isteyenler için açılan kurslardır.

2000 yılında yürürlüğe giren Kur’an Kursları yönetmeliğine göre Bu kursların amaçları şu şekilde belirlenmiştir: a) Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun olarak, yüzünden okumayı öğretmek, b) Kur’an-ı Kerim’i doğru bir şekilde okumayı sağlayıcı bilgileri (tecvîd, tashih-i hurûf ve talim) uygulamalı olarak öğretmek, c) İbadetler için gerekli sûre, âyet ve duâları doğru olarak ezberletmek ve bunların meallerini öğretmek; d) Hafızlık yaptırmak; e) İslâm Dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile Peygamberimizin hayatı ve örnek ahlâkı (sîreti) hakkında bilgiler vermektir.

Yaz Kur’an Kursları vasıtasıyla, örgün eğitim kurumlarında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersleri ile genel dini bilgileri kazanan öğrenciler, kendi dinleri olan İslam’la ilgili birtakım bilgi, beceri ve davranışlar kazanmaktadırlar. Bu kurslar okulların tatil olduğu zamanlarda, öğrenciler için velilerinin talebine bağlı olarak Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenebilmeleri ve dini bilgilerini geliştirebilmeleri amacıyla Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde açılıyor.

Kursların süresi iki ay ve haftada beş günü aşmayacak şekilde düzenlenir. Kurs binaları, camiler ve müftülüklerce uygun görülecek diğer yerler, müftülükçe açılacak bu kurslara tahsis edilebilir. Ayrıca halk eğitimi hizmeti binalarından ve taşımalı eğitim uygulaması nedeniyle atıl durumdaki ilköğretim okulu binalarından Yaz Kur ’an Kursu amaçlı olarak valilik onayı ile bedelsiz olarak yararlanılabilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış  olduğu açıklamaya göre Yaz Kur’an Kursları’nın açılmasında belli başlı amaçlar var: 1. Öğrencilerin hayatlarını anlamlandırma süreçlerinde karşılaştıkları sorunların çözümünde kendilerine destek sağlayacak bilgi, duygu, hareket ve ruh çerçevesindeki davranışları kazanmalarına yardımcı olmak; 2. Kazanımlar ve etkinlikler yoluyla öğrencilerin dini öğrenme, anlama ve yaşama davranışlarını geliştirmelerine destek olmak; 3. Din eğitimi çevresinin önemli bileşenlerinden olan “cami” ile yetişmekte olan neslin ilişkisine katkı sağlamak; 4. Öğrencilerin dînî ve ahlakî değerlere önem vermelerine ve bu değerlerle ilgili duygu ve düşüncelerini güçlendirmelerine, sonuçta erdemli kişilikler oluşturabilmelerine rehberlik etmek; 5. Öğrencilerde birlik ve beraberliği perçinleyen sevgi, saygı, kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek; 6. Öğrencilere bir arada yaşama ve sorumluluk bilincini geliştiren bir perspektif kazandırmak; 7. Öğrencilerin sağlıklı dînî bilgiler edinmelerine ortam hazırlamak; 8. Öğrencilerin evrensel değerlere, kendi dini bilgi ve bilinçleriyle katılmalarını desteklemek.

Yüz Yüze Ve Çevrim İçi Eğitim

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl düzenlenecek yaz Kur'an kursları bugün, 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü başlıyor. Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak Kur'an kursları eğitimleri, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, salgın tedbirleri kapsamında, yurt genelinde başlayacak Kur'an kursları kayıtları 11 Temmuz'a kadar devam edecek. Cami, kurs veya "www.diyanet.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılacak kayıtlara 4-22 yaş grubu arasındaki çocuklar ve gençler başvurabilecek. 4-9 yaş grubu öğrencilere yüz yüze eğitim verilirken, 10-15 yaş grubundakilere yüz yüze ve çevrim içi, 16-22 yaş grubundakilere ise sadece çevrim içi eğitim verilecek.

Koronavirüsle mücadele kapsamında, kurslardaki öğrencilerin her gün ateşi ölçülecek, hastalık belirtisi olanlar en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak Kur'an kursları eğitimleri, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

haber7.com / yazının devamı..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Yürekli Arşivi