2018-2019 Eğitim Ve Öğretim Dönemimiz Başlarken...

Cumartesi Yazıları - 69

"Gazeteler,sorunları sayanları; tarih ise çözenleri yazacaktır. Sen çözen ol öğretmenim!"

“...Gökyüzü dahil!”

 

2018-2019 Eğitim Ve Öğretim Dönemimiz Başlarken...

Adanmış Öğretmenlere Ve Eğitim Yöneticilerine!

Kendini sürekli olarak daha iyi ve daha doğru yönde yenileyemeyenlerin, değiştiremeyenlerin, hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini biliyoruz. Her insanın bir imkân olduğuna inanmayanlar, sürekli daralan ve sığlaşan bir havuzda birgün artık yüzemez olurlar, bunu da biliyoruz. Bu yüzden, doğru şekilde yapmaya yeminliyiz.

 

Artık başlıyor!


Eylül, her ne kadar ayrılığı hatırlatsa da öğretmen ve öğrencinin vuslat anıdır. Öyle değil mi; yolu beklenen, sesi özlenen, fotoğrafı saklanan, elleri öpülesi öğretmenim! Zil çalacak ve yürüyüşümüz yeniden başlayacak; her adımın için hayır diliyorum.

Kitaplar, binalar, donatımlar bir yana sen bir yanasın; çünkü sen bunların hiçbiri olmadan da öğretmensin. Eğitim ve öğretimin özüsün; insanlığın sözcüsü, çağları aşan ışığın sahibisin. Dışarıda ne değişirse değişsin, nasıl adlandırılırsa adlandırılsın; senin değerin ve adın hep bakidir.


Emin ol,her şey senin elinde! Nasıl istiyorsan öyle süsle şu dünyayı ve ötesini. Kendinin veya en sevdiklerinin nasıl bir doktora muayene olmasını istiyorsan öyle doktorlar yetiştir, davana nasıl bir hakimin bakmasını istiyorsan öyle bir vicdan koy öğrencinin içine, çocuğunu nasıl bir öğretmen yetiştirsin istiyorsan öyle öğretmen ol ve öyle öğretmenler yetiştir. Sakın bunları üniversiteler yapıyor deme, oradakiler de senin eserin!

Etrafımızda ne kadar iyilik varsa bir parçası biz öğretmenlerin, kötülüklerin de...

 

Adanmış öğretmenim!

Sevgi sende, ilgi sende, umut sende, geçmişin tecrübesiyle şekillenecek gelecek sende. Sen sürekli başka birini tutuşturan bir mumsun; tohumları asırlık çınar yapansın. Tükenmeyensin; birilerinin saatlere sığdırdığı sahne yeteneğini ve sanatçılığı ömür boyu sürdürensin. Sen bir rol değil, bir ekolsün; sen bir imaj değil, inançsın.

 

Haydi adanmış öğretmenim!

Nasıl bir sınıf, okul, bahçe, sokak, mahalle, şehir, ülke, dünya ve ötesini istiyorsan öyle başla! Bak,değişen müfredat ve ders kitapları ekseninde okulundaki öğretmen arkadaşın dünyaya ders kitabı yazdı ve bir ışık daha yandı. Apaydınlık bir dünya için senin de ışığına ihtiyacımız var. Bir öğretmen için hiçbir şey geç ya da geçmiş değildir. Öğretmen sözleriyle her gün yeni bir dünya kurar, güzelleştir her şeyi .Adil, insan ve insanlık sevgisiyle bezenmiş, çevresine duyarlı, ben dilinden ve bencillikten kurtulmuş, vatan ve bayrak sevgisini özümsemiş;istiklâl ve istikbâl ruhunu kaybetmemiş, hak yemeyen ve hakkını kimseye yedirmeyen çocuklarımız olsun.Öğrencilerimizin birçoğunun geleceğini şekillendirecek bu dönemde, kalbiniz ve kaleminiz onlarla olsun. İyi bir karakterle, iyi bir kariyer yolunda yürüsünler. Öğrenmenin zihinsel değil, duygusal bir eylem olduğunu; her çocuğun güdülenmeye ve motivasyona ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

 

Değerli eğitim yöneticileri, değişim liderleri!

Artık sahadasınız.
Oluşturduğunuz şahsiyetin ve eğitim yönetimi anlayışının öğretmenler ve öğrenciler tarafından takip edildiğini, örnek alındığını unutmayalım.
Bir büyüğümüzün " okul, müdürü kadar okuldur" sözü kulağınızda küpe olarak kalsın. Okula katacağınız heyecanın değil mahalleye şehre yayılacağını bilin. Ekip ruhu ve istişare kültürüyle yöneticiliğinizin tüm hünerlerini göstereceğiniz sahne,sizin artık! Eğitim dünyamızdaki ve okuldaki en önemli paydaşlarınızın öğretmenlerimiz olduğunu unutmayalım.Bu uğurda çalışan adanmış öğretmenlerimizin en büyük destekçileri de sizler olmalısınız.
Bu vesileyle eğitim ve öğretim sezonumuzun hayırlı olmasını diliyorum, tüm eğitim çalışanlarına, değerli öğrencilerimize başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Yürüyüşümüz kutlu olsun!

 

Hayati Koca

15.09.2018, Ankara

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.