Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

‘Adanalıyık, bayrağa sevdalıyık!’

‘Adanalıyık, bayrağa sevdalıyık!’

Yürekli'den Adanalıyık, bayrağa sevdalıyık!’ önerisi..

Adana Valisi Süleyman Elban, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. Yılı Kültür Sanat Etkinlikleri Projesi Koordinatörü Mehmet Yürekli’yi makamında kabul etti. Görüşmede Mehmet Yürekli, 100’üncü 5 Ocak etkinliğinin tanıtım sloganı olarak ‘Adanalıyık, bayrağa sevdalıyık!’ sözünü önerdi..

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı, Ova Yayınları ve adanapost haber portalının genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli: Adana Valisi Süleyman Elban Bey ile görüşmede ‘Adana’nın Kurtuluşunun  100. Yılı Etkinlikleri’  kapsamında hazırladığımız etkinlik projesini ana hatlarıyla anlattım. dedi.  

Mehmet Yürekli, iki dosya halinde sunduğu projede sosyal, tarihi, kültürel ve sanatsal etkinlikler bulunduğunu anlattı.. Proje için ünlü belgeselci Mustafa Yürekli’nin üç belgesel hazırladığını açıklayan Mehmet Yürekli, ‘’Mustafa Yürekli, çekimlerine başladığı, Kültür Bakanlığı Sinema Müdürlüğü tarafından da desteklenen  “Kanatlarını Arayanlar” belgeselinde, hem  Arif Nihat Asya’nın 1940 yılının 5 Ocak kutlamaları için yazdığı Bayrak şiirinin yazılış hikayesini ve Adana ruhuna tercüman oluşunu; hem de bayrak şairinin öğretmenlikle başlayan hayat hikayesinin Adana milletvekilliğiyle taçlanmasını anlatmaktadır.   dedi.

Mehmet Yürekli,  belgeselci Mustafa Yürekli’nin 7 Ekim 2020’de Adana Valisi Süleyman Elban ile görüştüğünü ve hazırladığı Kanatlarını Arayanlar belgeselini anlatırken ‘’Adana ruhunu ifade eden Bayrak şiiri ile Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri şiiri süt kardeşidir.  dediğini aktardı.

Mehmet Yürekli, Bu yüzden Adana’nın Kurtuluşunun  100. Yılı Etkinlikleri  için tanıtım sloganı olarak ‘Adanalıyık, bayrağa sevdalıyık!’ sözünü önerdik.  dedi.

Mehmet Yürekli, vali Elban’a sunduğu 5 Ocak Adana’nın Fransız İşgalinden Kurtuluşu’nun  100. Yılı Etkinlikleri projesi kapsamında; sempozyum, Adana tarihi sergisi, fotoğraf, kısa film,  kompozisyon, resim ve şiir yarışması, müzik dinletisi ve Arif Nihat Asya’nın Bayrak Şiir’ini güzel okuma yarışması etkinlikleri olduğunu belirtti. Yönetmen Mustafa Yürekli’nin “Beş Ocak: Adana’nın Kurtuluşu” ve “Adana Görüşmesi” belgesellerinin çalışmalarına devam ettiğini açıkladı.    

Ova Yayınları ve adanapost haber portalının genel yayın yönetmeni Mehmet Yürekli,  5 Ocak, Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. Yılı’na gösterdiği duyarlılık ve yürüttüğü çalışmalar nedeniyle sayın Adana Valisi Süleyman Elban’a teşekkür ediyorum. dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Mehmet Yürekli Arşivi