ASİM Başkanı Eraslan, Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü Ziyaret Etti

 

asim-1-015.jpg

ASİM Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü Ziyaret Etti

Adana Sivil İnsiyatif Meclisi (ASİM) Yönetim Kurulu Üyeleri, Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü ziyaret ederek başkan Mustafa Yürekli ile görüş alışverişinde bulundu.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, ASİM Başkanı Mahmut Eraslan ve beraberindeki heyeti Kanal 7’de kabul etti. Mahmut Eraslan ziyaretlerinin sebebini “Türkiye’de sivil toplum kuruluşları arasında iletişim ve işbirliği imkânlarının değerlendirilmesi” olduğunu ifade etti.

Mahmut Eraslan, konuşmasında, Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün çalışmalarını takdirle izlediklerini ifade ederek başarılarının devamını diledi ve misafirperverliğinden dolayı Mustafa Yürekli’ye teşekkür etti.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli de nezaket ziyaretlerinden ötürü ASİM heyetine teşekkür ederek, Türkiye’de sivil toplum kuruluşları arasında iletişimin böyle birincil ilişkilerle geliştirilmesi ve işbirliği yollarının da çoğaltılması gerektiğini vurgulayarak ASİM’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

asim-2-007.jpg

Şair, yazar, fikir adamı Mustafa Yürekli:

“Bu ülkede ‘biz’ denilince, tarih yolculuğuna çıkan ana kafile olarak ehl-i sünnet ve’l cemaat anlaşıldığını hatırlattı. Şimdi hem sünnet, hem de cemaat saldırıya maruz kalıyor..

12 Eylül sonrasında ortaya sürülen dini görünümlü gruplarla cemaat kavramının içi boşaltılmaya çalışıyor. Kur’an Müslümanlığı  söylemiyle de sünnete cepheden saldırılıyor.

Lideri referans haline getiren ve bireyi yücelten bu hareketler, geleneksel cemaatlerden çalışmalarıyla da ayrılırlar. Bu sözde dini sosyal gruplar, akçeli işleri ve medyayı çok seviyorlar. Karşı cinsle ilişkilerde lakayıtlar.

Medya ve ürettiği medya hocaları, Türkiye’de dini hayatı tehdit ediyor. Egemen tüketim kültürünü onaylıyorlar ve adeta tüketimi kutsuyorlar. Bu şöhret, marka ve lüks ekseninde yarışa dönüşmüş tüketim odaklı din anlayışı, toplum sağlığını da bozmaktadır.

Sivil toplum kuruluşları, milleti teşkilatlandırıp üst platformlar oluşturarak ülkenin gündeminde etkin ve belirleyici hale gelmeliler. Aydın seferberliği niteliği kazanana kadar bu milli platformlar geliştirilmeli..” dedi.

ASİM Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü Ziyaret Etti

Daha sonra ASİM’in öneri ve tekliflerini içeren dosya Başkan Mustafa Yürekli’ye sunuldu.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette güncel İslami konular da ele alındı.

Müslümanlar arasındaki istişare köprülerinin kurulması gerektiğini vurgulayan Başkan Eraslan:

“Bizler cemaat önderleri, kanaat liderli ve gazetelerle bunları konuşacağız. Doğu ve Batı’daki âlimler arasındaki kopukluğun giderilmesini bekliyoruz. Çok basit konulardaki ayrıştırıcı dilin terk edilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan Adana Sivil İnsiyatif Meclis (ASİM) Başkanı Mahmut Eraslan öncülüğünde gerçekleşen ziyarette, Halkla İlişkiler Sorumlusu Orhan Erkuş, Genel Sekreter Adnan Kalkan, Basın Sözcüsü Hacı Ali Doğan katıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.