İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Bilmediğim Konuda Yazı Kim Biliyor Ki?

Bilmediğim Konuda Yazı Kim Biliyor Ki?

Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan Karadeniz'de doğalgaz bulunduğunu müjde ifadesi şeklinde açıkladı. 320 milyar metre küp rezevr diyerek te büyüklüğünü anlattı. Bir gün sonra da her zaman yaptığı gibi muhalefetin çok sevinmediği iddiası ile iç politikaya çekti. Leyhte, aleyhte tartışmalar sökün etti. Başlıkta ifade edildiği gibi çoğu, Erdoğan üslubunda, kimi de boğuk sesle Erdoğan karşıtlığı üslubunda.

Konuyu anlamaya çalışırken kafam iyice karıştı. Bunları şöyle özetleyelim.

1- Bu bir taktiktir. Erdoğan, Akdenizde doğalgaz bulunduğunu açıklayacak da, Batı Devletlerinin dikkatini petrol bulmaya çekti. böylece doğabilecek diblomatik reaksiyonu önceden kırdı.

Bu böyleyse takdirle karşılarım.

2- bu kaçıncı Karadeniz'de hem de hep aynı bölgede doğalgaz bulma. Biri dokuzuncu diye sayı vermiş. Ben de hatırlıyorum. Daha önceleri de gündeme geldi. 2010 yılından beri bu kaçıncı sevincimiz. Daha önceleri rezerv azlığından kuyu açmaktan vazgeçildi. Demek ki şimdi daha çok rezervler tespit edilmiş. Bu sefer miktar veriliyor. 320 milyar metre küp. Biri bir kıyas yapmış. Mısır'ın bir doğalgaz bölgesinde 850 milyar metre küp, demiş.

Biri de bir tek kuyu açma makul değildir. Türkiye ihtiyacına destek olamayacağı gibi, bir kuyu, yapılacak yatırıma değmez, diyor. Erdoğan bir kuyu demişti.

Bilmediğim konu ne söyleyeyim.?

3- Erdoğan zayıflayan imajını böylece, doğalgaz müjdesiyle güçlendirmek istiyor. Hatta daha ileri gitmişler. Acaba erken seçime mi gidecek tarzında. Daha önce "tabletlerle milli eğitimde reform" görüşü ile seçime gitmişti. Bazı illerde devlet parasıyla tablet dağıtmıştı.Kendi inanıyordu. Herkesi inandırmıştı. Muhalefet bile aleyhte bir şey diyememiş idi.. Şimdi buna söyleyenler dahil bir tek kişi inanamaz. Avami ifade ile fos çıktı.

Geçen seçime suriye kıyı şeridine dört milyon Suriyeliyi yerleştirme teziyle rey istemişti. Şimdi tamamen gündemden çıktı.

Doğalgaz konusu da seçim argümanıdır, diyenler var. hatta CHP'nin tek söylemi. O kadar güçlü söyleniyor ki CHP bunu sadece farklılık argümanı olarak tekrar edebiliyor.

4- EN ENTERESANINI SÖYLİYEYİM. Erdoğan, yerine, AKPARTİ başkanı olarak, hatta Cumhurbaşkanı adayı olarak damadı,Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hazırlamak istiyor. Daha önce Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı idi. Doğalgaz bulunması onun döneminde sismik gemiler dahil yapılan yatırımlar sayesinde oldu. Atalarımız, "olmaz olmaz" demişlerdir.

Siyaseten leyhte aleyhte bir şey söylemedim. Sadece ne deniyor anlamaya çalıştım.

İrfan Küçükköy Hoca

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi