İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Cuma namazı kılmak için caminin demir kapılarını zorlayanlar..

Önemine Binaen Tekrar Arz

Bu konu, neden ilgi göremedi bilemedim. Çok az, işaret, yorum, paylaşım aldı. Belki parça parça eklerimden olabilir diye düşündüm. Tekrar sunuyorum Lütfen paylaşım yapın ki daha çok kişiye ulaşsın. Salgın hastalıktan ölen şehit değil, öleceğini bildiği halde hastalığı sağlıklı kişilere bulaştırmamak için o beldede ölüm veya sağlık bekleyen şehittir. Bu zordur.

"Namaz Evinizde"


"Es-Salatü fi menziliküm": "Namaz evinizde" "Salluu fi büyutiküm" nakli de var.( Namazı evinizde kılın) nakli de var.
Çok yağmurlu ve çok güneşli günlerde peygamberimiz camiden müezzine (ezan akabinde veya ezansın) bu kelamı Ezan gibi yüksek sesle tekrar ettirirdi.

Televizyonda Birleşik Arap Emirliklerinde ezandan sonra müezzin tarafından "esselatü fi menziliküm" diye anons edildiğini işittim. Bizde de Türkçesi söylenebilir

Cuma namazı kılmak için caminin demir kapılarını zorlayanlar günaha girmişlerdir. İki cihetten günahkar olmuşlardır.
1- Coronavirüs afeti için Devlet karar almış, Diyanet camilerde uygulamıştır. Karar yanlış olsa bile dinen farz dışındaki emirlere uyulması şarttır. Ululemrin kararı sünnetten evladır. Ululemir kararlarını maslahate müsteniden alır. Ayrıca burada kararın yanlış olmadığı açıktır.

2- Peygamberimiz şöyle buyuruyor.“Tâun "öldürücü serpici hastalık ", Allahü Teâlâ’nın dilediği kimselere musallat ettiği bir çeşit azaptır. (ızdıraptır). Allah onu mü’minler için rahmet kıldı. Bu sebeple tâuna (öldürücü serpici hastalığa) yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikâmete devam eder ve başına Allah ne takdir etmişse onun ancak geleceğini bilirse (inanarak teslim olursa), kendisine şehit sevabı verilir.”
Buhârî, Tıb 31;


*****


Açıklama

Fıkıh'ta Karantina farz anlamına vaciptir.(İbadet dışı konularda fıkıh ta vacip kaydı varsa bundan farz anlaşılır.)


Üzülme Normaldir

Coronavirüs afeti sebebiyle Cuma namazında Türkiye'de yüz on bin, İslam aleminde bir kaç milyon camide kapılar kilitli idi. Cuma namazı kılınmadı, hutbe okunmadı.
Kabede İmam orada çalışanlarla Cuma namazı kıldı. Mescid-i Nebevi'de de aynı.
Bu afete sırf Cami içinde namaz kılınamıyor, hutbe okunamıyor diye üzülmek, aşırılığa haklılık getirmez. Aşırılık yapanlar günaha girmişlerdir Tevbe etmelidirler.
Mekke fethi Ramazan ayında olmuştu. Peygamberimiz askere oruç tutmamalarını emretti. Bugün oruç tutmamak tutmaktan hayırlıdır buyurdu. Bazıları dindarlıklarından oruç tutmuşlardı. Peygamberimiz bunlardan akşam ezanından hemen önce haberdar oldu ve derhal oruçlarını bozdurdu.


*****


Az Söz Çok Mana

Bir dörtlük


Cuma saatinde Rabbim, cami kapısında kilit
Sanmayın itirazım var, var mı ki başka umut?
Başkan, müftü, hoca, alim, hepsinden aynı öğüt
"Es-Salat, fi menziliküm" etmeyin asla kem küm

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.