İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Devlet destekli ev almak caiz mi?

Devlet destekli ev almak caiz mi?

İktidar'a muhaliflik perdesi arkasında, din düşmanlığı seviyesinde, Diyanet düşmanlığı yapılmasını anlamak mümkün değil. Diyanet ve İlahiyat düşmanlığı sinsice, üstelik güya tuttukları CHP'ye zarar verme bahasına devam ediyor. Diyanet düşmanlığından CHP'ye ekmek yoktur .
Dini konularda cehaletin zirvesinde bir haber okuyucu, ağzını doldura doldura salyalarını akıtmaya devam ediyor.
Diyanetin iktisadi yorumuna mal bulmuş mağribi gibi hırlıyor.
Ak Parti'yi savunmak Diyanetin görevi değildir. Yapanları bende ayıplıyorum. İkiyüz bin kişilik Diyanet kadrosu içinden böyle yapanlar var mı, var. Bu az sayıdaki kişi, ikiyüz bin kişilik Diyanet kadrosunu bağlamaz. Hele profesörlerden oluşan yüksek istişare kurulunu hiç bağlamaz. Arapçadan Türkçeye geçmiş kelimeleri bile yanlış telaffuz eden cehele güruhu İslami konularda aşık atma yarışına giriyor. Ne ayıp...
Gelelim Diyanetin kararına.
Neyin dinen faiz olduğunu, neyin faiz olmadığını açıklamak Diyanetin görevidir.
Önce genel hükmü söyleyelim. Enflasyon miktarının altında kalan yüzde hesabı ile bildirilse bile faiz ,(artış) oluşturmaz. Bu, kağıt para çıkalı iki yüz senelik konu, kırk senelik fetvadır. Bir reel artış var, bir de itibari artış var. Reel para var. Altın ve eskiden gümüş reel paradır. Bir de itibari para (hükmi para) var. Kağıt para itibari paradır.
Hükmi. para,, devletlerin paralarının itibari değerleridir. Uzun süre borçlanan kişi ödemesini itibari değer eksilmesine göre yapar. Birisi yüz bin liraya tarla satın alıyor, ödemiyor. On sene sonra ödemek istiyor. On senede yıllık % 10 değer kaybetse müftü fetvayı değişikliği hesap ederek verir. Altın reel paradır, ne kadar borçlanmışsa aynı miktarı öder. Kağıt para almışsa hükmi paradır. Ödemek istediği zamandaki değerini öder. En az kırk senedir fetva bu minval üzere veriliyor. Bunları İ.Ü.İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi kürsüsünde, Dünya çapında Para uzmanı, ( Numismatik)
Prof Dr. Halil Sahillioğlu, Para tarihi. dersimizde biz yüksek lisans öğrencilerine genişçe anlatmıştı.)
Burada asıl konu kağıt paranın düşeceğini önceden kabul etmenin mahsulüdür. Faiz haram olmaktan çıkmıyor, faiz haram ama devlet desteği yıllık para artışının altında olduğu için faiz oluşmuyor. Devlet, açığı yardım olarak finanse ediyor. Faiz yani artış nerede,? Ev almak gibi meşru ihtiyaç halinde devletin karşılıksız desteği caizdir. Faiz oluşturmaz. Eskilerden bazı hocalar, enflasyonu aşan artışları bile ev almak için caiz görmüşlerdir.

Diyanet'in kararını bayrak yapan gazeteci Diyanetin açıklamalarını anlama seviyesinde bilgi sahibi değildir. Cübbeli solun hocasıdır. Ne dini tam bilir, ne de böyle konuları anlar. Sallar, saldırır. Bu ilkesiz, bilgisiz, şımarık gazeteciye de çok kızdım. Cübbeliyi fetvada baz almış gözüküyor. Bilmediğin konuya niye girersin.
İrfan Küçükköy Hoca

Not: para konusunu, asli para, hükmi para konusunu yakında ayrıntılı paylaşacağım, İnşaallah... Ders olarak okuduk.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.