ezan okunan bir ülke..

minarelerinde ezan okunan bir ülkenin tebasıyız biz.. doğduğumuzda kulağımıza okunan ezan.. .. günde 5 kez yükselen bu nidanın, ne anlama geldiğini bilmeyen bir halka nasıl bir tesiri olabilir ki! yaşadığı ülkenin minarelerinin çokluğu ile, mimari estetiği, uzunluğu, şerefe sayısı...vb ile ilgilenmekten gayri... anlamını bilmediği bu çağrının, tüm izm ve ideolojileri reddederek yalnızca islama gelmeye, lağvedilmiş ahkam-ı şeriyyeyi, yeniden hakim kılmaya, hakimiyyetin allah'a aid olduğu hakikatine göre davranmaya, laik (dinsiz) likten islam'a çağrı olduğunu bilmeyen bir milletin, minarelerinde okunan ezan(!) ....bu ezanla mı bir ülke islam ülkesi oluyor..!  allah'ın koyduğu hükümlerin yasa olarak kabul edilmediği bir ülkenin mescidlerinin, (idaresi laik yönetimin/yöneticinin  elinde olduğu gerçeğine rağmen) açık olması ne ifade eder..! hayatlarını laa ilaahe illallah'a göre belirlemeyenlerin ezan ile ilgisi ne ola ki! ne okuyanın, ne de duyanın anlamadığı bir ezan mıdır (şairin ifadesiyle) bu dinin temeli..!

bizleri yaratıp hayat veren, allah'ın en büyüklüğünü, o'nun koyduğu (islamı) hayat nizamı bilerek, yaşamımızı ve ölümümüzü o'na hasrettiğimizin ilanı ve ikrarı.. o'ndan başka ilahın olmadığını, maabud olarak sadece allah'ı kabul ederek, yapmamız gerekenler ile yapmamamız gereken (helal-haram, emir-yasak)  leri, hayatımızın her bir anına kanun ihdas edici olarak sadece allah olduğuna şehadet ettiğimiz ezan.. bizleri  yaratan allah'ın, bizlere örnek olarak seçtiği resulünün yaşayarak işaret ettiği yolda, gösterdiği amaçta, hiç durmadan yürüyeceğimizin ilanı ezan.. ve o'nun sünnet-i seniyyesi ölçüsünde yapacağımız namazın, niyazın, dua ve istiğfarın ancak kurtuş vesilesi olacağının ikrarı ezan..

...işte bu vesile ile; iftar etmek için şu an okunmasını beklediğimiz  ezanı, hayatımızın (allah'a kulluk) amacını, günün bölünmüş 5 vaktinde bize hatırlatan kutsi bir çağrı olarak görmeyi ve nasiplenmeyi rabbimden niyaz ediyor, tuttuğumuz oruçların kabulünü diliyorum.

muhammed emin / 2 ramazan 1441

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.