“ İyiler Ölmez”

Cumartesi Yazıları - 66

“Diriyi öldür, yani nefsini!

Ölüyü dirilt, yani kalbini!

Bulduğunu yitir, yani dünyayı!

Yitiğini bul, yani ahireti!” (M.Ş)

“ İyiler Ölmez”

Sadece vücuduna değil, kalbine de diline de gönlüne de bayramlıklar giydiren güzel insan!

Dili de gönlü de sözü de özü de bayramlık kokan güzel insan!

Bir değişiklik yapalım, bir sonraki bayrama kadar bu bayramlıklarımızı çıkarmayalım.

Bak ne güzel yakıştı! Uzun zamandır kalbinin katılaştığına bile bayram vesilesiyle yumuşadın. Görmediklerini görüp, konuşmadıklarınla konuşup, aramadıklarını aradın. Hastalara şifa , ölmüşlere rahmet dileğini ifade etme fırsatı buldun. Çok yakıştı;kaybetme, çıkarma, değiştirme!

Yarım bıraktığını düşündüğün bir iyiliğin vardı; hiç düşünme, başka bir gönülde tamamlandı. Anlatamadığın için üzülüyordun, gözlerin anlatmıştır. Göremedim, söyleyemedim diye üzülmüştün; üzülme, iyi dileklerini ve hakkında söylediğin güzel sözleri yanındakiler ona ulaştırmıştır, iyilik tamamlanmıştır. Herkes kötüyü taşır diye düşünme. Hiç kimsenin taşımadığı zamanlarda bile medeniyetimizin kuşları iyilik taşımıştır. Yeter ki hisset, fikret, hareket et, ifade et! Yerini bulur.

“Kötü, bir insanın var ömrünü yok eder.” der bir halk türküsünde. O kötüyü canlı cansız her şeyin yerine koyabileceğin gibi, o ömrün içine de yok olmamasını istediğin her şeyi koyabilirsin. İyiler ve iyilikler ölmesin diye.

“Her güzelin bir kusuru olur.” demişler; ama her kötüde bir güzellik vardır, dememişler. Aslolan iyi, iyilik, güzelliktir; kötünün sıralaması, derecesi, mertebesi yoktur.

Sakın neyim varda neyin iyiliğini yapayım, deme. Varın ve varlıklının ihtiyacı, borcu, derdi daha çoktur. Bir yüzün, gözün varsa gülümsemeyi, dilin ve sesin varsa bir sözünü bağışla! Kimse senden ömrünü taşımanı beklemez. Bir anına ışık ol, yeter. Ömründe bir öğününe ortak olduğuna ömür boyu taşıyacağı kırıcı sözü söyleme; o, günde en az üç defa o yükü çeker senden habersiz.

Oluklar da çifttir, yollar da. Kötüye bulaşmak gayret işidir; sen hikmeti seçerek iyiden taraf ol! Çünkü iyiler ve iyilikler ölmez.

 

Hayati Koca

25.08.2018, Adana

 

Not: “İyiler Ölmez” Mustafa Kutlu’nun bir hikâye kitabının adıdır. İyilerden yana yazılmıştır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.