İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Köylü Sıkıntıda

Köylü Sıkıntıda

Cumhuriyetin kurulmasının yüzüncü yılına şurada bin günden az var. AK Parti iktidara geldiği zaman sekiz bin gün vardı. Kuruluştan beri yüz senenin son yirmi bir senesi tek başına AK parti iktidarıyla geçti ve geçecek. Yani beşte birinden bir fazlası.
Ziraatta büyük gelişme sağlayamadık. Hala Türk çiftçisi ithalata bağımlı. Petrolde bağımlı, gübrede bağımlı.
Dağlarımızda gübre araştırması yok. Kimyacılarımız bu konuda dağlarda değiller. Üniversitelerin kimya dallarına öğrenci alınmıyor. Yani kısırlaştırılıyor.
Petrol Türkiye’de yok mu, araştırmamız mı yetersiz bilemiyorum.
Nehirlerimiz hala denizlere akıyor. Sulamada mesafe alamıyoruz. Göletlerimize su yükleme yapılamadı.
Hotamış Gölet’inden biliyorum. Göksu’dan su taşıyan isaleye arkları çöktü. Yapıcı firma halk arasındaki söylentiye göre birilerinin yakını imiş. İki sene öylece bekledi. Şimdi Devlet Sular idaresi kısmen tamir etmiş. İki sene sonra (2018) faal olacak demişlerdi. Şimdi beş sene diyorlar.( 2025 ) Tarlalara ulaştırma boruları, pompalama sistemi hala gündemde yok. Belki de gölet faal hale gelmeden rüzgarların taşıdığı topraklarla muattal olacak. Hayal büyük. Propaganda büyük. İcraat kör topal..

Köylünün elindeki mal pahalanırsa çaresi var. İthalat serbestisi. Ben de dededen kalma topraklarımda üçüncü sınıf çiftçiyim. Neden üçüncü sınıf. Traktörüm yok, biçerim yok, ziraat aletim yok. Bir tane bel donatım bile yok.
Bir sene arpayı kaldırdık. Kamyon kasasına doldurduk. Arpa serbest piyasada bin yüz lira. Bakan açıklama yaptı. Arpada ithalat serbestisi getireceğiz. O saat fiyatlar % 30 düştü. Sekiz yüz liraya zor sattık. Köylünün hesabı alt üst oldu.
Köylünün kurtarılmasının çaresi
Ucuz petrol
Ucuz gübre
Sulu tarıma geçme
Üretimde tarımda ithalat yasağı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.