Sedat Yılmaz

Sedat Yılmaz

Liderin başucu kitabı

Liderin başucu kitabı

Bazen bir kitap tüm hayatınızı baştan aşağı değiştirebilir. Kitabı okuduktan sonra ne kadar boş ve düzensiz bir hayat yaşadığınızı anlar, geçirdiğiniz yılların üzüntüsüyle hemen yarınlar için hazırlık yapmaya başlarsınız.

Bugün size “liderlik üzerine” yazılan bir kitaptan bahsedeceğim…

Liderlik tarihin başlangıcından günümüze kadar insanların ilgisini çekmiş ve çoğu insan bu yolda yıllarını ve servetlerini harcamıştır. Zirâ insan hayatının her safhasında liderliği hisseder veya yaşar. Ya bir lider olur ya da bir liderin takımında yer alır. Bu bakımdan liderlik, insan hayatının vazgeçilmez bir olgusu olarak sürekli önümüze çıkar.

Anlatacağım “Liderlik Rehberi” adlı kitap, yalnızca iş dünyasının seçkin insanları ve akademik kariyer yapanları değil, anne ve babaları da yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu kitap, akademik olmasına rağmen taşıdığı “hissiyatı yüksek” anlatımıyla yaşantınızda beklemediğiniz bir etki yapabilir.

Sadece iş dünyası ve siyasette değil, hayatın her alanına hitap eden “Liderlik Rehberi”, küçük ebatlı olmasına karşılık okuyana ciddi bir enerji ve etrafındakilere de kapsamı büyük sinerji veriyor. Binâenaleyh bu kitapta maden ocağı misali liderliğin ince ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Kitap; yazarın üniversite yıllarındaki araştırma ödevi olsa da, liderliği fevkalâde özetleyerek okuyucuya sunuyor. Yine kitapta akademik konular sade ve anlaşılır bir dille ifade bulurken, içselleştirilmiş olaylar okuyanı tanımadığı bir dünya ile tanıştırıyor.

Mamafih, hayatta en önemli yaklaşımın; özgüven, sorumluluk, güven verme, doğru insanları seçme ve sonuca ulaşma mesajıyla liderliğin çerçevesini çizen “Liderlik Rehberi”, bütünsel gelişmenin hayatın vazgeçilemez parçası olarak belirtilen liderlik olgusuyla gerçekleşebileceğini okuyucusuna aktarıyor. Dolayısıyla Liderlik Rehberi’ne “akademik bakışla başarının başucu kitabı” diyebiliyoruz.

Demek istediğim bu kitap, bir liderin çocukluk yaşından, eğitimine, sosyal ve iş hayatından psikolojik davranışlarına kadar yaşadığı ve yaşayabileceği süreci gelişim koçu gözüyle çözüm odaklı ele alıyor. Okuyanlara farklı açılımlar sağlıyor.

Ekip çalışması, grup oluşturma, birliktelik, insanları anlama, insan davranışları ve sistematik yöneticiliği ayrıntılarına kadar inceleyen “Liderlik Rehberi”; sosyoloji, psikoloji, pedagoji, ekonomi, siyaset, askerlik, spor, iş dünyası, sanat, tarih, insani değerler, kariyer, girişimcilik ve iletişim gibi ana alanlara hitap ediyor.

Özgürleştirici liderliği başa alarak “Hayat mı lideri, lider mi hayatı yönlendiriyor?” sorusuna açıklık getiren “Liderlik Rehberi”; karizmatik, katılımcı, dönüşümcü, etkileşimsel ve hizmetkâr liderliği; ahlâk, toplam kalite yönetimi, eğitim, karakter ve insan kaynakları açısından irdelerken lider profilini yansıtan meslek ve melekelere noktasal açılımlar sağlıyor.

Zihinsel ve mantıksal disiplin ile herhangi bir işe ilişkin etkileyici anlayış ve tavizsiz açık konuşmanın temel kavram olarak öne çıktığı liderlik olgusunda; olumsuzlukları dizginlemek, statükoya dair çözüm odaklı hesap vermek, sorun çözmek ve her ortamda gereken karşılığı en uygun yansıtmanın nasıl olacağına ışık tutmak, “Liderlik Rehberi”nin ana omurgasını meydana getiriyor.

“İnsan hayatta; aile reisi veya aile bireylerinden biri mi… siyasetçi mi… bir eğitimci mi… asker mi… bir spor kulübünün teknik direktörü mü… iş dünyasında CEO mu… özgüven aşılayan ve her an binlerce kişinin arkasından yürüdüğü bir kişilik mi… Bunların hiçbiri veya hepsi mi?” İşte bu sorular “Liderlik Rehberi”nde cevap buluyor.

“Liderlik Rehberi”nin yazarı Fatma Zehra Yılmaz, aynı zamanda bir araştırmacı.

Yılmaz, dünyada en iyi yatırımın insana yapılan olduğunu, bu yatırımların toplumları geliştirdiğini ve liderleri ortaya çıkardığını söylüyor. Araştırmacı yazar Yılmaz, “Liderlik her insanda doğuştan gelen bir özellik, kabiliyet, istidat olsa da işlenmesi gereken kıymetli bir cevherdir. Lideri tanımak için sekiz haslete bakmak gerekir... Lider; kişiyi özgürleştirir, cesaretlendirir. Lider; katılımcı, sonuç alıcı, destekleyici, geliştirici, örnek oluşturucu ve güven vericidir. Okuyacağınız 144 sayfalık Liderlik Rehberi’nde analitik olarak liderliğin kapsamlı analizine şahit olacaksınız” diyor.

Yazar Fatma Zehra Yılmaz, imam hatip lisesi mezunu. Takiben Newport Uluslararası Üniversitesi İnsan Davranışları Sanatı (Newport International University/ School of Behavioral Sciences/ Bachelor of Arts in Human Behavior) bölümünde lisansını tamamladı.

Diğer taraftan “Liderlik Rehberi”, Selçuklu / Konya merkezli Parya Kitap yayınları arasında yer alıyor. Kitap aynı zamanda point, odakkitap, bkmkitap, kitapsepeti ve amazon gibi birçok dağıtım noktalarında bulunabiliyor.

Kitapla ilgili vereceğim muhtasar bilgi benden bu kadar. Geriye kalan sürükleyici, bilgi verici ve ilgi odaklı etkin açılımları isterseniz “Liderlik Rehberi”nden siz okuyun ve yorumlayın, diyorum.

bursasancak.com.tr/yazının devamı..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sedat Yılmaz Arşivi