İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mücadele Birliği Hareketi İçin Arşiv Oluşturma

İrfan Küçükköy: Mücadele Birliği Hareketi İçin Arşiv Oluşturma

(Toros kartalı Necmettin Erişen)

Mücadele Birliği, bir uyanış hareketinin adıdır. Mücadele Birliği, 1964 yılında Afyonlu iki Hukuk Fakültesi öğrencisi (Aykut Edibali, Yavuz Arslanargun) ve bir İlahiyat Fakültesi öğrencisi (İhsan Ramiz Bayram), Konyalı yedi İlahiyat (O tarihte Yüksek İslam Enstitüsü) öğrencisi (Kemal Yaman, İrfan Küçükköy, Mevlüt Baltacı, Hasan Elmas, Mevlüt Cavlak (İslamoğlu), Mustafa Alptekin, Mehmet Aydın) tarafından başlatılan bir milli uyanış hareketinin adıdır. Bir sene içinde harekete önemli katılımlar oldu. Konya'da Adanalı Necmettin Erişen, Ankara'da Antepli Melih Gökçek, İstanbul'da Yılmaz Karaoğlu, Afyonda Mehmet Çetin. 1967'de "Mücadele Birliği Derneği" kurulduğu zaman, üç sene içinde adı konmamış olarak Hareketimiz bütün Türkiye’yi kaplamıştı.

(İrfan Küçükköy)

Mücadele Birliği, bir önderler hareketidir. Önderler ürete ürete gelişmiştir. Bu manada kültürel, sosyal bir kadro hareketidir. Konya, Afyon, Ankara ve İstanbul’da bir anda başlayan, Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde Milli ve Mukaddesatçı davamıza rehberlik sunan on binlerce, hatta yüz binlerce dava adamı yetiştirmiştir.

(Toros kartalı Necmettin Erişen)

İlk önderleri mutlaka yazmak gerekir. Mücadele Birliği Hareketi bu ilklerin omuzlarında yükselmiştir. Yazmaya başladıktan kısa zaman sonra, bunu yalnız başıma başarmamın mümkün olamayacağını anladım. Ayrıca sadece yazmak değil, bu konuda bir arşiv oluşturmak gerekir tarzında bir kanaate vardım. Sağlığım el verdikçe, teşkilatı sıfır noktasından başlayarak yani Kuruluşundan 1980 tarihine kadar iyi tanıyanlardan biri olarak kendimi sorumlu, doğal görevli hissettim. Türkiye’nin her yerindeki arkadaşlardan yardım istemeye başladım.

Bu konuda merkezden muhite en ufak bir bilgi, bizim için belki bir nostalji ama tarih için vesikadır. Belki ilk çalışmalardan sonrasını ileride bir komisyona havale ederim.

Prensiplerim arasında ihtilafa kapı aralamamak birinci sıradadır. Onun için ayrılışların ayrıntılarına girmiyorum, lütfen sizler de girmeyiniz. Tek endişem, yazmaya başlayınca, leyhte ve aleyhte yorumların yapılması, yersiz yere cidalleşmeye, yani suçlamaya ve didişmeye kapı aralanmasıdır. Lütfen birbirimizi suçlayıcı yorumlar yapmayalım. O konuları hiç birimizin aydınlatmaya gücü yetmez., gereksiz de görüyorum. Bu yolu denemeyelim. Ufacık bir itiraz, dağılış günlerini hatırlatma, didişme sebebi olabilir. Arkadaşlarımızı bu konuda uyarıyorum. Özellikle benim sayfamda olmasın.

erisen.jpg

(Toros kartalı Necmettin Erişen)

En iyi bildiğim alan 1964-1980 aralığı. İçinde bulunarak, sorumluluk mevkiinde bulunarak bu tarihler arasını ayrıntılı bildiğim için çalışmaya “Mücadele Birliği Hareketinde İlkler” başlığını verdim.

Zor bir işe giriştiğimin farkındayım. Ancak tarihe vesika bırakmak gerekir. İleride hareketimizin tarihçesini yazmak isteyenlere müracaat kaynağı bırakmak gerekir.

ziya-yurekli-001.jpg

(Aykut Edibali, Mustafa Kapçı,Ziya Yürekli)

Türkiye'nin her yerindeki arkadaşlarımdan illerini yazabileceklerden sıfır noktasından itibaren illerindeki Mücadele Birliği hareketlerini yazmalarını ve İrfan Küçükköy FACEBOOK sayfama göndermenizi bekliyorum. Bunları buradan alıp, hem arşiv sayfama, hem de kitap yazılım sayfama aktarıyorum. Ömrüm vefa etmezse birileri bunu yüklenir diye düşünüyorum.
Şimdiden Allah razı olsun.

İrfan Küçükköy

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum