İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Sultan Iı.Mahmud Devrinde Peygamberimizin Türbesi'nin İmarı

Sultan Iı.Mahmud Devrinde Peygamberimizin Türbesi'nin İmarı

Sultan Iı.Mahmud Devrinde Peygamberimizin Türbesi'nin İmarı

Sultan II.Mahmud döneminde Necid’den gelen Vahhabî Suûdîler Hicaz bölgesini işgal ettiler. Bu esnada Cennetül Bakî kabristanında bulunan bütün türbeler yıkıldığı gibi, Hücre-i Saâdet’in kubbesi de yıkıldı. Halkın galeyanı olmasaydı bütün türbeyi yıkacaklardı. Öylece bıraktılar. Kısa bir süre sonra Vahhabîler Medine’den çıkarıldı.


Bu işgal bertaraf edildikten sonra Hücre-i Saâdet üzerinde ciddi bir tamir ihtiyacı doğdu. Sultan II.Mahmud Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa ile yazışmalar yaptı. Sonunda Divan Katibi Tahir Efendi’yi bina emini olarak görevlendirdi. Tahir Efendi bir tamir heyeti ile Medine’ye ulaşınca önce ciddi bir inceleme yaptırdı. Bu inceleme sonunda kubbe üzerindeki tahribâtın geçici bir tamir ile bertaraf edilemeyeceği kanaatine vardı. Kubbe tamamen kaldırılarak yerine halen devam etmekte olan Yeşil Kubbe (Kubbe-i Hadra) inşa edildi.

İnşa esnasında kayda değer bir husus ta Peygamber Efendimiz’i rahatsız etmemek için gösterilen gayrettir. Ravza içine inşaat cürufları dökülmesin diye kubbenin altına tahta perde yapıldı ve tozlar sirayet etmesin diye üzerine sergiler serildi. Çekiç sesi duyulmasın diye inşaat işini keski ucu ile yaptılar ve hatta rivayetlere göre çekiç darbeleri gürültü yapmasın diye keçe kapladılar. Ayrıca yüksek sesle Peygamberimiz rahatsız edilmesin diye usta ve işçilerin ayakkabılarının altına ve etrafına keçe kapladılar. Yüksek sesle rahatsız edilmesin diye ustalar ve işçiler birbirleriyle sadece işaretle haberleşiyorlardı. İlginç olan bir durum da inşaatta çalışanların teberrüken Evlad-ı Rasûl’den olmalarıdır. Ayrıca mühendisler, ustalar ve işçiler devamlı abdestli olmuşlardır.


Sultan II. Mahmud'un tuğrası halen Türbe-i Saadetin ziyaret cephesi duvarında asılıdır. Tuğra okunmaz hale gelmiş ama tarih hâlâ okunabiliyor. Fotoğrafını da çekmiştim. Yıpranmış olduğu için kitaba almadım.

NOT: "Peygamber Şehri Medine-i Münevvere" isimli kitabımdan aynen nakil

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi