İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Toplum Lideri: Aykut Edibali

Bir Hatıra
Toplum Lideri: Aykut Edibali

Başlangıç dönemimizin önemli hatıralarından biri de, bir toplantıda Sayın Aykut Edibali'nin toplum lideri olarak ortaya çıkmasıdır. Yirmi altı yaşında bir genç, sahneye çıkıyor ve toplumu teşkilatlıyor. Müthiş bir olay. Maalesef şimdi bu olayı arkadaşlarımızdan çok az kişi biliyor.

1965 sonrasında, sözde Anarşist ideolojileri gereği yakmayı, yıkmayı, vurmayı, kırmayı, dövmeyi, hatta çalmayı çırpmayı (lokantadan kaşık çatal gizlice alma gibi)meslek edinmiş yeni bir gençlik türedi. Marksist anarşist bu gençler Fabrikaları, iş yerlerini, hayatın her alanını ,İslami, milli faaliyetleri baskı altına alıyorlardı.. Tedhişle korku salmaya çalışıyorlardı.

Bir fıkra anlatayım. Hayır, onları anlatayım, fıkra olur zaten. Ayaklarında asker potini. Gerillalar ya sırtlarında asker parkası, kaç aydır şehire inmemiş gibi saç sakal birbirine karışmış kişiler, şehirlerin merkezinde dolaşırlardı. Şehir gerillası imişler. Biz neler gördük.

Halk bunlara karşı nasıl davranılması gerekir bilemiyordu. Amerikan aleyhtarı karakter gösteren bu gençler maalesef Muhalefetteki CHP tarafından destekleniyordu. Tabi iki arka plan CİA oyunu.
Anarşistlerin azıyı ele alıp, terör estirdikleri dönemde herkeste bir korku vardı. Bu dönemde, yeni yeni dindarların eline geçmekte olan MTTB'te bir toplantı yapılıyor. Böyle anlarda neler yapılması gerektiği görüşülüyor.

İşte bu esnada, Aykut Edibali sahneye çıkıyor ve bir konuşma yapıyor. Konuşmasının özü böyle anlarda çabuk hareket etmek için haberleşme zinciri oluşturmaktır. Ve hemen salondaki insanları organize etmeye başlıyor.

Salonda her türden insanlar olabilir. Önce bütün salondakileri beşer, altışar sahneye çıkarıyor. Sonra topluluğa "Bu kişilerden sol faaliyetlerde bildikleriniz var mı?" diye soruyor. İçlerinde ben bunu şurada gördüm diyenler çıkıyor, şüpheli görülen kişiler salon dışına atılıyor. Böylece güvenlik kontrolü yapılıyor. O tarihte telefon evlerde yok. İşyerlerinde bile nadir. Aykut Edibali isimli yirmi altı yaşında bu genç, salondakileri adres adres birbirlerine bağlayarak, bir haberleşme, hatta bir savunma zinciri oluşturuyor.
Biz bunu Konya’ya geldiklerinde Aykut Abinin parça pincik anlatımlarından öğrenmiştik. Onun için ayrıntılı sunamadım.

Bunu ben, Sayın Aykut Edibali'nin yüksek dehasının ürünü olarak görüyorum.
 

İrfan Küçükköy

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.