Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Türk Büyüğü ama hormonlu..

Ülkemiz Batı'nın etkisi altına girdikten sonra karşımıza çıkan tarihi kişiler, kahramanlar, elbette Türk büyüğü ama hormonlu. Hormonlu Türk büyüklerini tutuyor, düşmanlarıyla ölümüne kavga ediyoruz.

Çağlayan'daki Abide-i Hürriyet'te yatan hormonlu Türk büyüğü Mithat Paşa, İngiliz işbirlikçisidir ve masondur. Abide-i Hürriyet de ilk abidevi mezar.. Medya, koca bir milleti alır, kendini köleleştirmeye çalışan o kişinin abidevi mezarına götürüp ?Özgürlük kahramanının huzurunda bulunuyorsun..? diyerek el pençe divan durdurur, saygı duruşunu bozmasına izin vermez.

Oysa Mithat Paşa, İngilizler adına (Hüseyin Avni Paşa, Şirvanizade Rüştü Paşa ve Mütercim Rüştü Paşa ile birlikte) cuntalar kurmuştur, komitacılık yapmıştır; önce Sultan Abdülaziz'i tahttan indirip öldürtmüştür, sonra Beşinci Murat'ı tahta geçirildikten üç ay sonra ruhsal çöküntü geçirdiği iddiasıyla saltanatına son vererek Çırağan Sarayı'na hapsetmiştir ve yerine Meşrutiyet'i ilan etme şartıyla Sultan Abdülhamid'i tahta geçirmiştir. Aklınca, Sultan Abdülhamid'le kedinin fareyle oynadığı gibi oynayacaktır.

Sultan Abdülhamid de komitacılıkla saltanat değişiminin mimarı olan, İngiliz uşağı, mason Mithat Paşa'yı sadrazam yapmıştır. Abdülhamid, tahta geçmeden Mithat Paşa'ya verdiği taahhüt uyarınca 23 Aralık 1876'da, ilk Osmanlı anayasası olan Kanun-ı Esasî'yi ilan etti. Meclis-i Mebusan ve Ayan Meclisi üyelerinden oluşan ilk meclis 19 Mart 1877'de açıldı. Böylece Birinci Meşrutiyet dönemi başladı.

Daha sonra Sultan Abdülhamid, Kanun-ı Esasî'nin 113. maddesiyle kendisine tanınan "idari sürgün yetkisi"ni kullanarak, daha meclis toplanmadan Mithat Paşa'yı sürgüne yolladı, etkisiz hale getirdi.

Böylece Sultan Abdülhamit, milleti düşündüğünden kızıl sultan oldu. Hormonlu Türk büyüğü Mithat Paşa başarılı olsaydı, İngilizler bizi daha 1876'da Cumhuriyet'e geçirmiş olacaktı.

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.