Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

'Türkiye-ABD ilişkileri düzelmez!'

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, 'Bu aşamada Türkiye-ABD ilişkilerinin düzelme ihtimali yok!' dedi..

Sosyal medyadaki sayfasında, gelinen aşamada Türkiye ABD ilişkilerini değerlendiren Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, ‘Washington, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Kafkasya’da Türkiye karşıtı cephe kuruyor. Türkiye’nin Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla ABD'nin güney sınırlarımızda PKK/PYD yönetiminde bir terör devleti kurma çabalarını yavaşlattı.’  dedi.

‘Türkiye, ABD ile ilişkileri düzeltmek için Washington ile diplomatik çabalarını sürdürmelidir.’ diyen Mustafa Yürekli, ‘Ancak gelinen aşamada hiçbir diplomatik çabanın ABD’yi İslam alemine dönük 'böl yönet stratejisi'nden vazgeçirmeyeceği açıktır. İsrail, Kürdistan ve Ermenistan koridorunu açma çalışmaları devam edecektir.’ değerlendirmesini yaptı.  

Yürekli, ABD’nin hem Suriye üzerinden doğu Akdeniz’de hem de Irak üzerinden Basra Körfezin’de meydan okumaya hazırlandığını açıklarken ‘Sahada fiilen ABD ile karşı karşıya gelinme ihtimali Türkiye için de vardır İran için de vardır, Pakistan için de vardır; sürecin böyle ilerlemesi halinde bu kaçınılmazdır.’  diyerek İran’ın Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ittifakına katılmak zorunda olduğunu açıkladı.

Gecikmelerin felaketlere yol açacağı hususuna dikkat çeken Yürekli, ‘’O nedenle ne kadar erken karşı karşıya gelinirse o kadar iyi olacaktır. Terör devleti inşaatı ilerledikçe ABD’yi bundan vazgeçirmek çok daha zordur.’’ diyerek öngörüsü ile birlikte önerisini açıkladı.

Yürekli, İslam birliği imkanını kullanmak varken ayrılıkçı politikalarını sürdüren Tahran’a hayati uyarıyı yaptı: ‘’Ankara, Şam ve Bağdat'la hareket ederken Tahran ile kader birliği yapmalıdır; bölgede İslam ülkeleri arasında entegrasyon gecikirse ya da sağlanamazsa yarın çok geç olacaktır.. İran, Türkiye’nin muhtemel Sincar operasyonuna karşı Haşdi Şabi’leri sahaya sürerek kendi sonunu hazırlar.’’

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Mustafa Yürekli, ‘Türkiye ne yapıp edip vakit geçirmeden her iki ülkede sahadaki dengeleri, bölgede bir terör devletinin oluşmasının zeminini ortadan kaldıracak şekilde değiştirmek zorunda. İş birlikleriyle ya da tek başına.’ diyerek de Ankara’yı uyardı..


Kaynak: Ulu Kanal

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.