İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

"Yerli Otomobil" Konulu Yazımın Değerlendirilmesi

"Yerli Otomobil" Konulu Yazımın Değerlendirilmesi

Yazıma "Yerli otomobil Türkiye'nin altmış yıllık rüyasıdır. Çünkü otomobil üretme ülkelerin teknolojik gelişmişliğinin işareti sayılıyor. Türkiye altmış yıl önce bir denemiş, yürütmüş, başarılı olamamıştır. Benzini yeterli konmamış, gösteride yarı yolda kalmış, sabote edilmiştir. Doğru da olabilir ama bir daha denenmemiştir. Bu nasıl olabilir? Bu denemeden altmış yıl sonra bir daha gündeme taşınmıştır. Denemesi başarıyla yapışmıştır. Seri üretim için yer tespiti ile, teknik tesislerin kurulması aşamasına gelinmiştir." diye başlamıştım.

Bu girişle başladığım yazıma arkadaşlarımdan leyhte, aleyhte yorumlar geldi. Hakaret içermiyorsa aynen bıraktım. hakaret içerenleri sildim. Maalesef siyasetteki sert üslup Türkiye siyasi kültürüne aşırılıklar tarzında yansıyor. Bu aşırılıklar birbirlerine küfre, hakarete, din iman meselesi olacak tarzda yansıyor. Bunları sayfamda tutmuyorum. Bu benim anladığım manada particilik değil, ahlak dışılıktır. Muttali olunca hemen siliyorum. Özür dilerim.
ŞÜKRÜ TAŞ arkadaşımdan şu cümlelerle başlayan, otomobil imalatını savunan bir yorum geldi.

"Sayın Hocam, milli ve yerli otomobil de, tank da, uçak da, İHA da, SİHA da , tüfek de bizim için milli görev, milli yemin, milli marş, Ayyıldızlı Bayraktır. Bir yerden başlamak gerekir. Alaya alanlara, küçümseyenlere, horlayanlara, itibarsızlaştıranlara fena acıyorum. Bu eleştirmek değil.. Bu bambaşka bir çizgidir.”diyor.

YILDIZAN MUSTAFA arkadaşımız da endişelerini dile getirmiş:
"Karşı olan yok, lakin yerli üretim diye millete, tüm milyonlar harcanarak şaşalı bir şekilde sunulan araçlar, ne yerli ne milli. İtalya'dan getirtilen konsept... Arabaları almaya kalksan sadece bataryası 50 bin dolar. Hangi vatandaş buna güç yetirir. Artı 2022 de sözüm ona yollarda olacakmış. 2017 de tanıttıkları yerli otolarda 2019 da yollarda olacaktı." diye yazarak itirazı görüşünü ifade etmiş.

BENİM DE ENDİŞELERİM VAR. ELEKTRİKLİ OLMASI MÜŞTERİ NİSPETİNİ ÖNEMLİ MİKTARDA AZALTIR. DIŞ SATIM, KOMŞU ÜLKELERE DIŞ SATIM İMKANSIZDIR. ÇÜNKÜ BATARYA DOLDURMA SİSTEMLERİ YOKTUR VEYA YETERLİ OLMASINA YILLAR VARDIR. BÖYLE BİR FABRİKA HAYATİYETİNİ DEVLET DESTEĞİ ÇEKİLİNCE SÜRDÜREBİLECEK Mİ, ENDİŞELİYİM.

Bataryaların pahalı olması maliyeti yükseltir. Şayet bu gerçekse insanlar, aynı kalitede benzinli veya dizel otomobilleri tercih ederler. Ne akla hizmet bataryalı otomobil imalatı programlandı, anlayamadım.

TÜRKİYE'DE OTOMOBİL YAN SANAYİİ, DİĞER OTOMOTİV YAN SANAYİLER GİBİ İLERİ SEVİYEDEDİR. BU GÖREV, MESELA KONYA VEYA DİĞER SANAYİ ŞEHİRLERİMİZDEKİ YAN SANAYİ ÜRETİCİLERİNE AYNI MİKTARDA EKONOMİK DESTEKLE HAVALE EDİLSEYDİ BENZİNLİ VE DİZEL OTOMOBİLLERİN DANİSKASINI YAPABİLİRLERDİ. EN BÜYÜK TENKİDİM BUDUR. GELİŞMİŞ YERLİ SANAYİNİN GÖZ ARDI EDİLMESİDİR.
Selamün Aleyküm


İrfan Küçükköy Hoca

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.